Polski urząd - jakikolwiek. Wchodzisz i widzisz często niezadowolone panie dłubiące przy komputerach - w swoim tempie, czyli czysto urzędowym. Zza biurka tego nie widać, ale w dużej liczbie przypadków wykorzystywane jest tam znacznie starsze niż na maszynach konsumenckich oprogramowanie - między innymi Windows XP. Świadomych petentów zalewa krew - bo system może być dziurawy i przez to niebezpieczny. Ale czy to problem tylko w Polsce? Zdecydowanie nie.
Narzekacie, że polska administracja Windowsem XP stoi? To patrzcie na to
Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii można natrafić na podobne problemy. Jak donoszą nagłówki w mediach, manchesterska policja w dalszym ciągu korzysta z 16-letniego systemu operacyjnego Microsoft na 1518 komputerach, co stanowi 1/5 ogółu maszyn. To zaskakujące nie tylko z powodu miejsca, w którym istnieje ten problem. Bardzo martwi fakt, iż wcześniejsze wersje systemu Windows są niezwykle podatne na cyberzagrożenia.
Gdzieniegdzie jest "trochę" gorzej
A wiecie o tym, że Pentagon na niektórych komputerach korzysta jeszcze z Windows w wersjach 9x? Podyktowane jest to faktem, iż w instytucji w dalszym ciągu chętnie korzysta się z dyskietek 8 - calowych, które służą między innymi do obsługi arsenału jądrowego. Stąd też, siłom zbrojnym USA trudno jest się rozstać z tą technologią. Modernizacja pochłonęłaby mnóstwo pieniędzy, a po co ulepszać coś, co się sprawdza i co ważne - działa? Jak się okazuje, jednym z powodów, dla których nikt nie zamierza dokonywać ulepszeń na tym polu jest fakt, iż nawet bardzo stare urządzenia są mało awaryjne. Oczywiście, nie są one podłączone do internetu, przez co eliminuje się możliwość wykradzenia z nich danych.
O, właśnie. Po co modernizować coś, co działa dobrze? Po to, żeby działało jeszcze lepiej i ewentualnie, jeżeli istnieją ku temu odpowiednie przesłanki - uczynić infrastrukturę jeszcze lepszą. Warto odnotować, iż jeszcze w 2014 roku, Windows XP odpowiadał w Polsce za niemal 1/3 całego ruchu sieciowego, co było spowodowane m. in. przez liczne urzędy, które owe oprogramowanie wykorzystują. Obecnie, ten odsetek jest nieco mniejszy, ale w dalszym ciągu istotny, gdyż zwyczajnie brakuje funduszy na modernizację, która polega przecież nie tylko na zakupie oprogramowania. Ewentualne koszty takiej operacji to zespół niezwykle istotnych czynników.
Modernizacja oprogramowania to koszt. Dlatego Windows XP trzyma się tak dobrze
Jeżeli uważacie, że ulepszenia w tym kierunku to tylko zakup sprzętu oraz licencji na system, to jesteście w ogromnym błędzie. Zauważcie, że bardzo często należy dostosowywać specjalistyczne oprogramowanie do zupełnie nowego systemu operacyjnego. To już koszt kolejny. Jako, że zmienia się software, należy odpowiednio przeszkolić pracowników. Wymaga się również zaangażowania osoby, która będzie czuwała nad tym, by "wszystko hulało tak jak trzeba". To nie tylko walka z cyferkami w Excelu, ale również z przyzwyczajeniami pracowników. Pani Jadzia z okienka numer 3 będzie mieć problem z tym, że "zginęła jej ikonka od programu", nie ma jej w tym miejscu, w którym być powinna. I nic z tego, że dalej znajduje się na pulpicie, tylko po jego drugiej stronie...
Jednak na tym polu coś zaczyna się zmieniać - oto dowód
Wcześniej w tym roku Ministerstwo Finansów poinformowało o pewnych zmianach, które mogą wpłynąć na kondycję wcześniejszych wersji Windows w Polsce. Okazuje się, że komunikacja w ramach systemu JPK z urządzeń wyposażonych m. in. w Windows Vista oraz XP może stwarzać problemy. Ponadto, platforma e-Deklaracja nie będzie współpracować już z niewspieranymi wersjami oprogramowania Microsoftu. Nie jest to stanowcza deklaracja pozbycia się przestarzałego software'u w urzędach, ale zdecydowanie dobry prognostyk na przyszłość.
A dlaczego w ogóle warto modernizować infrastrukturę informatyczną w urzędach? Przed wszystkim dlatego, że bezpieczeństwo informacji petentów jest niezwykle ważne. W dobie powszechnych ataków cybernetycznych warto mieć na uwadze to, że wiele można zdziałać jedynie dbając o uaktualnienia. W przypadku niewspieranych wersji Windows można o tym jedynie pomarzyć.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu