Microsoft

Windows Phone to od teraz... Windows Mobile. Wiemy wszystko na temat edycji nowego Windows

Jakub Szczęsny
Windows Phone to od teraz... Windows Mobile. Wiemy wszystko na temat edycji nowego Windows
40

Po tym, jak pokazano Windows 10, przedmiotem spekulacji były edycje tego systemu. Wiadomo było tylko, że nowe "okienka" mają być obecne na każdym urządzeniu - od tych otwierających świat Internetu rzeczy, aż do ogromnych, naściennych tabletów przeznaczonych dla biznesu. Zgodnie z tym, na jakie urząd...

Po tym, jak pokazano Windows 10, przedmiotem spekulacji były edycje tego systemu. Wiadomo było tylko, że nowe "okienka" mają być obecne na każdym urządzeniu - od tych otwierających świat Internetu rzeczy, aż do ogromnych, naściennych tabletów przeznaczonych dla biznesu. Zgodnie z tym, na jakie urządzenie trafi nowa platforma Windows, będzie ona dostępna w 6 edycjach.

Windows 10 Home

Ta edycja będzie przeznaczona głównie dla zastosowań konsumenckich. Będzie ona dostępna na zwykłych pecetach, większych tabletach oraz rozwiązaniach hybrydowych. Zawierać ona będzie w sobie między innymi Cortanę, Microsoft Edge, tryb tabletowy w ramach mechanizmu Continuum, Windows Hello (usługę rozpoznawania twarzy), i logowanie za pomocą odcisku palca, także i Iris. Użytkownik korzystający z tej edycji będzie mógł skorzystać z takich aplikacji jak Zdjęcia, Mapy, Poczta, Kalendarz, Muzyka oraz Wideo.

Ponadto, w edycji Home znajdzie się aplikacja do przeglądania zasobów sieci graczy Xbox Live - możliwe będzie także granie w gry z konsoli na dowolnym komputerze (o ile oczywiście mamy konsolę).

Windows 10 Mobile

Zmiana nazwy platformy mobilnej to wcale nie powrót do korzeni, lecz wyprawa w zupełnie nową podróż. Mobilny Windows 10 będzie obejmować mniejsze tablety oraz telefony komórkowe - czyli wszędzie tam, gdzie najlepiej sprawdza się dotykowy scenariusz korzystania z urządzenia. W urządzeniach opartych na tej platformie można skorzystać z nowych aplikacji uniwersalnych zawartych w Windows 10 Home. Nie bez znaczenia jest też obsługa Continuum, a zatem mechanizmu adaptacji interfejsu do podłączonych peryferiów. I tak oto, gdy do telefonu z Windows Mobile podłączymy klawiaturę, mysz i zewnętrzny monitor, mechanizm przebuduje nieco wygląd systemu tak, aby jego obsługa była prosta - również w scenariuszu wykluczającym dotyk. Niestety, obecne telefony z Windows Phone na pokładzie nie będą mogły obsłużyć zewnętrznego monitora - to będą w stanie zrobić dopiero nowe Lumie.

Windows 10 Pro

Desktopowe wydanie wersji Pro dla komputerów osobistych, tabletów oraz hybryd jest skierowane do małych biznesów, gdzie mogą nie wystarczyć funkcje systemu z wersji Home. W tej edycji szczególny nacisk zostanie położone na zabezpieczenia oraz rozwiązania chmurowe. Dzięki temu, wersja Pro będzie świetnym wyborem dla firm, które promują model CYOD (Choose Your Own Device). Wraz z nią zadebiutuje Windows Update for Business, który ułatwi zarządzanie aktualizacjami w firmie oraz obniży koszty opieki nad wieloma stacjami roboczymi. Co więcej, dla tej edycji systemu aktualizacje będą wydawane częściej.

Windows 10 Mobile Enterprise i Windows 10 Enterprise

Dla średnich oraz dużych biznesów rozwiązaniem będzie Windows Enterprise, który jeszcze bardziej będzie nastawiony na zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa. Klienci będą musieli wybrać między dwiema opcji dystrybucji - pierwszą z nich jest Long Term Servicing Branch, a drugą Current Branch. Pierwsza będzie oznaczać to, że użytkownicy szybciej otrzymają poprawki - jedynie z zakresu bezpieczeństwa i takich opcji, które nie będą powodować problemów z kompatybilnością. Current Branch zapewni już wszystkie poprawki, jednak dopiero wtedy, gdy zostaną one gruntownie przetestowane, a zatem trzeba będzie na nie poczekać trochę dłużej.

Podobnie będzie z mobilnym wydaniem Windows 10 w wersji Enterprise - ono otrzyma poprawki znacznie wcześniej, niż konsumencka wersja platformy.

Windows 10 Education

Oparta na Enterprise platforma przeznaczona do korzystania z niej w szkole będzie przeznaczona nie tylko dla nauczycieli, obsługi oraz zarządców - z niej skorzystają również uczniowie. Podobnie jak w przypadku wersji Enterprise, będzie ona dostępna za pośrednictwem licencjonowania grupowego. Co więcej, będzie możliwość łatwego zaktualizowania urządzeń z edycjami Pro oraz Home do Education - także urządzenia należące do uczniów.

Windows 10 Core

Specjalnie wydanie dla wyspecjalizowanych urządzeń będzie oparte na Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Mobile Enterprise. Znajdzie się ono w takich urządzeniach, jak bankomaty, bramki wstępu, czy komputery obsługujące maszyny w halach produkcyjnych. Microsoft nie zdradza, czy zostanie wydana wersja dla smartwatchy, z którą kojarzono dotychczas edycję Core.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5

Źródło: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu