Microsoft

Mobilny Windows 10 zyska nową jakość - obsługa klawiaturą i myszką na filmie

Jakub Szczęsny
Mobilny Windows 10 zyska nową jakość - obsługa klawiaturą i myszką na filmie
16

Windows 10 dla telefonów to nie tylko odświeżona wersja platformy mobilnej Microsoftu, będąca wspólną dla małych tabletów oraz telefonów komórkowych, ale także i idące za tą fuzją nowe możliwości obsługi systemu. Dotąd, korzystanie z tego systemu w akompaniamencie z klawiaturą i myszką było niemożli...

Windows 10 dla telefonów to nie tylko odświeżona wersja platformy mobilnej Microsoftu, będąca wspólną dla małych tabletów oraz telefonów komórkowych, ale także i idące za tą fuzją nowe możliwości obsługi systemu. Dotąd, korzystanie z tego systemu w akompaniamencie z klawiaturą i myszką było niemożliwe. To połowicznie zmieniło się wraz z Windows Phone 8.1 Update 2, gdzie można w końcu podłączyć klawiaturę via Bluetooth. "Dziesiątka" jest już przystosowana do obsługi za pomocą myszy.

Materiał wideo z McAkins Online stworzony przy pomocy wirtualnej maszyny Hyper-V pokazuje, jak zachowuje się mobilny Windows 10 (10069), gdy podłączona zostanie mysz. Wtedy na ekranie ukazuje się kursor, za pomocą którego można sterować urządzeniem. Mimo, iż w takiej formie wydaje się to być niewygodne, pokazuje nam jak Microsoft podchodzi do mniej dotykowego scenariusza korzystania z urządzenia mobilnego.

I choć nie wyobrażam sobie podłączenia telefonu komórkowego o przekątnej około 5 cali do klawiatury oraz myszy i korzystanie z niego w ten sposób, tak uważam już, że podobne rozwiązanie w kontekście phabletów oraz małych tabletów ma sens. Pomijam już kwestię tego, że dzięki Continuum dla smartfonów z Windows Phone, urządzenie mobilne będzie zdolne wyświetlić obraz na zewnętrznym monitorze i stać się niemalże pełnoprawnym komputerem osobistym.

Wideo ukazuje działanie skrótów klawiaturowych, zachowanie się obszarów, na które najechała mysz, a także istotne z punktu widzenia interfejsu systemu elementy takie jak m. in. suwaki systemowe. Mimo mojego co najmniej mało przychylnego stosunku do kafelków, klawiatury oraz myszy - uważam, że brak standardowego pulpitu działa tutaj na korzyść mobilnego Windows. W przypadku "ósemki", współistnienie pulpitu oraz "dotykowej" części Windows było połączeniem słabym, nieco schizofrenicznym, natomiast tutaj wygląda to dużo lepiej. Choć nie jestem absolutnym fanem tego typu rozwiązań. Dla mnie interfejs nastawiony na dotyk ma jedyną słuszną metodę jego obsługi i basta.

Sam próbowałem korzystać z tego typu obsługi w niektórych urządzeniach z Androidem. W kontekście telefonów z tym systemem klawiaturę i mysz sobie odpuściłem. W Androidzie nie mogłem jednak przeboleć tego, że... słabo on nadaje się do obsługi klawiatury i myszy. Owszem, można coś napisać, można pomachać myszką, ale brakowało mi interfejsu, który wyróżniłby zalety wspomnianych wyżej urządzeń wskazujących. Na Galaxy Tab Pro 8.1, którego pozbyłem się kilka tygodni temu próbowałem w wielkich bólach korzystać z niego w połączeniu z klawiaturą oraz myszą. O ile klawiatura sprawdzała się jeszcze całkiem nieźle, z tabletu aż nie chciało korzystać się za pomocą myszki.

Microsoft ma zatem trudne zadanie. Jak przekonać ludzi do klawiatury oraz myszy w interfejsie na pierwszy rzut oka nastwionym tylko na dotyk? Zobaczymy. W mojej opinii, o ile mniejsze tablety z mobilnym Windows 10 będą kusić niską ceną i sytuacja w Sklepie istotnie się poprawi, powinno być dobrze.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu