Windows

Serio, wymień już ten telefon z Windowsem. Oto kolejny powód

JS
Jakub Szczęsny
39

Zwracam się do wszystkich pięciu użytkowników Windows Phone / Windows 10 Mobile w Polsce. Tak, to do Was ten wpis. Android oraz iOS czekają na Was i choć nie pomogę Wam w wyborze lepszej platformy (bo takowej po prostu nie ma) - proszę Was o zwrócenie się ku którejś z nich. Przy okazji opowiem Wam o kolejnym argumencie za tym, aby złapać się alternatywy.

Choć nie mogę powiedzieć o tym, że żywię pozytywne uczucia w stosunku do Facebooka, trudno bez niego żyć. To niestety bardzo powszechna usługa społecznościowa, która jest niezwykle istotna w mojej pracy i obejść się bez niej nie mogę. Podobnie może być w przypadku tych "pięciu" (nabijam się, serio) użytkowników Windows Phone oraz Windows 10 Mobile w Polsce. Microsoft potwierdził, że wraz z 30 kwietnia, Facebook zakończy wsparcie dla swoich aplikacji na tej platformie - a zatem dla Instagrama, Messengera oraz Facebooka. Rozwiązaniem tego problemu może być korzystanie z tych platform w przeglądarce, ale oczywiście to nie to samo - aplikacje są jednak nieco wygodniejsze.

Wsparcie będzie oznaczać nie tylko brak aktualizacji, ale również usunięcie dotychczasowych wersji programów. Niektórzy użytkownicy platformy Microsoftu zauważyli powiadomienia w wyżej wymienionych aplikacjach wskazujące na rychłe ich wycofanie ze sklepu Windows. Podobnie będą robić kolejni deweloperzy - sam Microsoft potwierdził przecież, że Windows 10 Mobile to jego ostatnia próba ataku na rynek smartfonów w kontekście tamtejszych OS-ów i niestety, kolejnych nie będzie. Choć mnie samemu jest odrobinę żal kafelków w telefonach, ostatecznie rozumiem decyzję giganta i świetnie dogaduję się z Androidem, który obecnie jest już naprawdę dojrzałym systemem operacyjnym. Z iOS również wiążę dobre wspomnienia.

Wycofanie programów Facebooka z platformy mobilnej Microsoftu nie powinno być jednak Waszym jedynym powodem do zmiany

Zarówno Windows 10 Mobile jak i Windows Phone nie są już rozwijane i już wkrótce w przypadku tego pierwszego będziemy mogli mówić o końcu wsparcia technicznego. To zaś oznacza, że niedostępne będą dla niego aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa. Graniczną datą w tym przypadku będzie 10 grudnia i nic nie wskazuje na to, że ów okres zostanie przedłużony. Z Windows 10 Mobile korzysta już naprawdę niewielu użytkowników i Microsoft nie ma żadnego interesu w tym, aby jakkolwiek modyfikować datę końca wsparcia.

Koniec aktualizacji bezpieczeństwa oznacza z kolei, że wszelkie wykazane w tym oprogramowaniu podatności nie będą już łatane, a użytkownicy korzystają z platformy niejako na własne ryzyko. Mogą więc stać się ofiarami cyberprzestępstw, których niestety nie brakuje. W dalszym ciągu będą mogli korzystać ze swoich słuchawek, za ich pomocą dzwonić, wysyłać SMS-y, a także korzystać z przeglądarki internetowej. Nie będzie jednak możliwe zainstalowanie jakiejkolwiek paczki poprawek, a to rodzi już poważne problemy natury bezpieczeństwa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: