Felietony

Windows 8 będzie miał bardziej dopracowane ułatwienia dostępu. Zdecydowanie popieram działania MS w tym kierunku

Jan Rybczyński
Windows 8 będzie miał bardziej dopracowane ułatwienia dostępu. Zdecydowanie popieram działania MS w tym kierunku
6

Nowe technologie powinny być tak opracowane, aby były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim dlatego, że technologia pomaga nam na co dzień w rozwiązywaniu rozmaitych trudności. Skoro się da, to nie ma powodu, żeby się nad tematem nie pochylić, tym bardziej, że z czasem wszyscy będzie...

Nowe technologie powinny być tak opracowane, aby były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim dlatego, że technologia pomaga nam na co dzień w rozwiązywaniu rozmaitych trudności. Skoro się da, to nie ma powodu, żeby się nad tematem nie pochylić, tym bardziej, że z czasem wszyscy będziemy gorzej widzieć i słyszeć a przyszłości bez technologii nie da się uniknąć, chociaż nasi dziadkowie mieli szanse jeszcze poradzić sobie bez komputerów. Wygląda na to, że Microsoft dołożył sporo starań, żeby dopracować ułatwienia dostępu, co mnie bardzo cieszy, tym bardziej, że nie ma tutaj mocnej konkurencji.

Jeszcze na uczelni, w trakcie specjalizacji "Projektowanie interfejsów" miałem przyjemność pracować z osobą niewidomą oraz osobą, która mogła używać klawiatury tylko palcami u jednej stopy. To co było naprawdę zaskakujące dla mnie i myślę, że dla każdego kto wcześniej nie miał okazji zobaczyć jak osoby niepełnosprawne pracują na komputerze, to jak dobrze sobie radzą. Osoba niewidoma miała ustawionego narratora na taką prędkość odczytu, że ja nie byłem w stanie zrozumieć ani jednego słowa, które wylatywały z głośników jak z karabinu, ale najwyraźniej nie stanowiło to dla niej żadnego problemu i poruszała się po systemie bez najmniejszego problemu. Podobnie było w drugim przypadku, dla mnie obsługiwanie klawiatury stopą to czysta abstrakcja.

Czasami więc trzeba naprawdę niewiele, aby osoba niewidoma, niesłysząca czy z niesprawnością ruchową mogła korzystać z internetu, wyszukiwać informacje, pisać maile. Jednak bez tego "niewiele" może to być całkiem niemożliwe. Bez narratora osoba niewidoma nie obsłuży komputera, ale z nim radzi sobie w zasadzie tak dobrze, jak każdy z nas.

Wygląda na to, że Microsoft nie zlekceważył tego problemu. Wszystkie narzędzia ułatwiające dostęp zostaną dopracowane, bazując na informacji zwrotnej od użytkowników. W przypadku narratora zostanie poprawiona wydajność, będzie szybciej odczytywał zaznaczone pozycje, pojawi się również więcej języków i głosów. Komponenty systemu zostały zoptymalizowane tak, aby mogły zostać poprawnie przez narratora odczytane. Będzie również w stanie odczytać dane wyjściowe wielu aplikacji. Istnieje nawet możliwość upgrade'u z Windows 7 do Windows 8 z pomocą narratora. Ważny jest również fakt, że da się go skonfigurować do indywidualnych potrzeb dzięki większej ilości ustawień.

Osoba niewidoma będzie w stanie skonfigurować nowy tablet z Windows 8 do swoich potrzeb samodzielnie. Wystarczy wcisnąć jednocześnie klawisz z logo Windows wraz z przyciskiem do regulacji głośności, żeby wywołać narratora i wraz z jego pomocą wyregulować wszelkie ustawienia. Microsoft zapowiedział, że narrator będzie sobie znacznie lepiej radził z stronami internetowymi.

Jeśli chodzi o interfejs dotykowy, również tutaj obsługa została dobrze przemyślana. Przesuwamy palcem po ekranie i narrator odczytuje to, co się pod nim znajduje. Jeśli chcemy wybrac odczytany element, to nie odrywany palca od ekranu, co mogłoby spowodować niechcianą pomyłkę, tylko uderzamy w ekran drugim palcem.

Przeprojektowane również zostało powiększenie ekranu. Było to koniecznie ze względu na nowy, dotykowy interfejs w przypadku tabletów. Powiększenie jest domyślnie pełnoekranowe, ponieważ według badań Microsoftu, tak jest używane najczęściej, dookoła ekranu pojawiają się natomiast marginesy, które służą od obsługi lupy. Dzięki nim możemy łatwo przesuwać ją po ekranie, zmieniać stopień powiększenia. Kiedy antomiast dotkniemy dwóch przeciwległych marginesów jednocześnie, widok oddali się i pokaże który fragment ekranu jest aktualnie powiększony, ułatwiając orientację. Całość została tak zaprojektowana, że obsługując lupę nie zasłaniamy sobie rękami tego, co chcemy zobaczyć.

Najlepiej przekonać się jak to wygląda w praktyce na poniższym filmie.

Firma z Redmond zadbała również, aby deweloperzy mieli dostęp do odpowiednich narzędzi i mogli tworzyć aplikacje, które będą poprawnie obsługiwane przez aplikacje ułatwiające dostęp. Więcej informacji na blogu MSDN.

Teraz przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Nie zauważyłem na iPadzie tego rodzaju ułatwień dostępu dla osób niepełnosprawnych. Nie wiem jak jest w Androidzie, bo nigdy nie używałem go na tablecie, ale wygląda na to, że Windows 8 to jedyny system operacyjny, który potraktował kwestię dostępności tabletów dla osób niepełnosprawnych serio. To istotna przewaga systemu Microsoftu, któremu należy się w tej kwestii duże uznanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftTabletWindows 8