Windows

Zaczęło się. Sprawdź jak Windows 7 chce Cię przekonać do aktualizacji

JS
Jakub Szczęsny
9

Pisaliśmy dla Was niedawno o tym, że Microsoft planuje ostrzegać użytkowników przed końcem wsparcia w Windows 7. Okazuje się, że aktualizacja, która powoduje wyświetlanie się takich monitów już została rozesłana i posiadacze maszyn z "siódemką" na pokładzie wkrótce zaczną się z nim zapoznawać. Oto jak wygląda komunikat o końcu wsparcia technicznego dla systemu Windows 7.

Windows 7 straci wsparcie techniczne 14 stycznia 2020 roku. Choć termin wydaje się być odległy... wcale taki nie jest. Niecały rok pozostał na to, by zaopatrzyć się w nowszą wersję systemu operacyjnego lub wymienić maszynę na świeższy model. Wygląda na to, że komunikat, w którym Microsoft powiadamia o rychłym braku aktualizacji dedykowanych bezpieczeństwu oprogramowania nie jest szczególnie irytujący: użytkownik może wybrać opcję, wedle której nie będzie mu on już pokazywany.

Za wdrożenie tego komunikatu do systemu Windows odpowiada aktualizacja KB4493132, która jest właśnie rozsyłana do użytkowników. Oczywiście, wszyscy ci, którzy mają wyłączone aktualizacje i nie instalują niczego, co pochodzi z Windows Update mogą spodziewać się braku tego typu monitów. Całe szczęście, wygląda na to, że nie są to tak irytujące przypomnienia jak w przypadku mechanizmu GWX, który pojawił się w komputerach z Windows 7 oraz Windows 8.1 na pokładzie: za jego pomocą Microsoft informował o możliwości przeprowadzenia aktualizacji do Windows 10.

Microsoft próbuje przekonać użytkowników do zmiany systemu operacyjnego na nowszy. Czy to się uda?

Trudno powiedzieć. Wiadomo, że Microsoftowi nie wypalił plan miliarda maszyn z Windows 10 na świecie w ciągu pierwszych dwóch lat od premiery "dziesiątki". Niestety, dynamika wzrostów udziałów najnowszych "okienek" była zbyt słaba, a dodatkowo po drodze okazało się, że projekt mobilnego Windows jest kompletnym niewypałem. O ile ta platforma jako tako broniła się w czasie Windows Phone 8.1 i Windows 7, tak już Windows 10 Mobile właściwie wbił gwóźdź do trumny tego rozwiązania.

Całe szczęście, że komunikat o końcu wsparcia technicznego nie jest nachalny - można go wyłączyć i więcej go nie widzieć. Microsoft ma jednak na celu zwrócenie uwagi na istotny problem jakim jest brak wsparcia technicznego. Na dobrą sprawę ci, którzy nie aktualizują Windows w ogóle nie dowiedzą się o istnieniu takich monitów.

Warto przy okazji wskazać, co dokładnie odpowiada za te komunikaty. Po zainstalowaniu uaktualnienia KB4493132, na komputerze pojawia się plik wykonywalny sipnotify.exe umieszczany w windowsowskim /system32. W Harmonogramie Zadań zostanie stworzone nowe zadanie odwołujące się do tego pliku: pierwszy wariant zakłada włączanie programu przypominającego za każdym razem, gdy użytkownik zaloguje się do systemu. Drugi natomiast dotyczy wyświetlania powiadomienia każdego dnia o godzinie 12:00, tak aby użytkownik miał szansę się z nim zapoznać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: