65

Te skróty klawiaturowe w Windows 10 musisz znać

ciemny motyw w Windows 10
Windows 10, mimo optymalizacji elementów interfejsów systemu, w dalszym ciągu jest przyjazny dla osób, które korzystają z niego za pomocą klawiatury oraz myszy. O ile w przypadku użytkowników korzystających głównie z ekranu dotykowego skróty klawiaturowe nie będą przydatne, tak posiadacze laptopów lub desktopów powinni znać najprzydatniejsze kombinacje pozwalające na przyspieszenie pracy.

Najnowsza wersja systemu – Windows 10 wprowadziła sporo skrótów klawiaturowych, które ściśle dotyczą nowych elementów interfejsu. Spójrzmy na kilka z nich.

Windows 10: skróty klawiszowe powiązane z przyciskiem „Win”

Przycisk Windows, będący już „tradycyjnym” w komputerach z Windows na pokładzie służy nie tylko do otwierania Menu Start, ale również pozwala na wykonanie wielu przydatnych akcji w kombinacji z innymi przyciskami na klawiaturze. Posiadacze urządzeń z tym systemem zapewne dobrze znają m. in. „Windows +R”, który wywołuje aplikację „Uruchom”, służącą do wywoływania niektórych programów w systemie. Spójrzmy również na inne kombinacje:

Skróty klawiaturowe w Window 10

Obsługa wirtualnych pulpitów w Windows 10

„Windows + TAB” służy do wywołania menu dodatkowych pulpitów. Pozwala również na szybkie przełączanie się między uruchomionymi aplikacjami oraz zarządzanie nimi w kontekście wielu pulpitów – możemy je swobodnie przenosić, zamykać oraz przenosić się do nich.

„Windows + CTRL + D” tworzy kolejny wirtualny pulpit, którym możemy następnie zarządzać w ekranie wielu pulpitów.

„Windows + CTRL + strzałka w lewo/prawo” – przełącza nas do kolejnego / poprzedniego wirtualnego pulpitu.

„Windows + CTRL + F4” zamyka aktywny pulpit wirtualny.

Pozostałe skróty klawiaturowe warte uwagi

„Windows + A” pozwala użytkownikowi na szybkie otwarcie menu akcji, bez potrzeby wciskania przycisku po prawej stronie paska zadań.

„Windows + I” uruchamia ekran ustawień.

Z jakich skrótów klawiaturowych można skorzystać w innych wersjach systemu Windows?

windows 10, skróty klawiaturowe

Starsze wersje systemu Windows również zawierają w sobie sporo skrótów klawiaturowych. Z nich korzystać można również na Windows 10 – mają dokładnie takie samo przeznaczenie.

„Windows + X” otwiera kontekstowe menu wywoływane standardowo przez prawoklik na przycisku Start. Z jego poziomu możliwe jest m. in. zamknięcie komputera, wywołanie menedżerów: urządzeń oraz zadań, czy zaawansowanych ustawień systemowych.

„Windows + E” wywołuje eksploratora Windows.

„Windows + PrictScreen” pozwala na automatyczne zapisanie wykonanego zrzutu ekranowego. Grafika zostanie zapisana w ścieżce: [użytkownik]/Obrazy/Zrzuty Ekranu.

„Windows + L” blokuje komputer i stwarza konieczność podania hasła, aby kontynuować pracę.

„Windows + strzałka w lewo / prawo” – powoduje przypięcie aktywnego okna do prawej lub lewej strony.

Warto znać również skróty klawiaturowe dla przeglądarek. Oto te najbardziej uniwersalne (testowane na Chrome, Edge oraz Firefoksie)

windows 10, skróty klawiaturowe

„CTRL + T” otwiera nowe okno
„CTRL + D” powoduje zapisanie aktywnej strony w zakładkach.
„CTRL + L” zaznacza aktualny adres na pasku (świetne, jeżeli chcemy wpisać nowy lub skopiować aktywny do schowka)
„CTRL + TAB” przenosi nas do kolejnej karty
„CTRL + Enter” powoduje dopisanie do wpisywanego adresu końcówki „.com”.

Trudno jest zebrać wszystkie skróty klawiaturowe – ich jest od groma. Proponujcie swoje, których używacie na co dzień!

Każdy ma swoje ulubione skróty klawiaturowe, bez których nie wyobraża sobie codziennej pracy. Warto pamiętać, że różne programy wykorzystują różne kombinacje. Podzielcie się nimi w komentarzach!