Microsoft

7 najważniejszych rzeczy na temat Windows 10 S

Konrad Kozłowski
7 najważniejszych rzeczy na temat Windows 10 S
59

Komu dedykowany jest Windows 10 S? Dlaczego powinniście się nim zainteresować albo kompletnie zignorować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z Windows 10 S.

Co to jest Windows 10 S?

Najnowszy członek rodziny Windows 10, oprócz niego znajdują się w niej edycje Home i Pro. Jest to wersja systemu dedykowana rynkowi edukacyjnemu. Micrososft uprościł proces konfiguracji wielu maszyn, uczynił tę edycję darmową dla producentów sprzętu i wprowadził kilka ograniczeń, które pozwolą na szybszą pracę systemu.

Aplikacje tylko ze Sklepu Windows

Kluczowym ograniczeniem w Windows 10 S jest brak możliwość instalacji aplikacji spoza Sklepu Windows. Dzięki takiemu rozwiązaniu na maszynie skorzystamy tylko ze sprawdzonych, bezpiecznych aplikacji, nie mogących mieć wpływu na działanie samego systemu.

W Sklepie Windows znajdziemy standardowe aplikacje Win32, ale tylko te, które zostały odpowiednio przygotowane i udostępnione w ten sposób przez deweloperów. Dla przykładu, do Sklepu trafi cały pakiet klasycznych aplikacji pakietu Office czy Spotify.

Jedna przeglądarka, jedna wyszukiwarka

Choć podczas konferencji padła deklaracja o możliwości instalacji innych przeglądarek - na przykład gdyby Google zdecydowało się dodać do Sklepu swojeg Chrome'a - to rolę domyślną wciąż pełnić będzie Microsoft Edge. Każde kliknięcie w link lub otwarcie pliku html będzie powodowało uruchomienie Edge, w której to Bing będzie domyślną wyszukiwarką bez opcji zmiany na jakąkolwiek inną.

Wydajność i bezpieczeństwo

Oprócz powierzchownych zmian, Microsoft twierdzi, że równie dużo działo się pod maską Windows 10 S. Powyższe modyfikacje to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ według firmy z Redmond Windows 10 S pracuje szybciej i sprawniej od pozostałych edycji, głównie ze względu na zmniejszenie liczby działających w tle procesów. Dowodem na to jest krótsze o 15 sekund pierwsze logowanie na konto użytkownika.

Upgrade do Windows 10 Pro

Wszystkich wyliczonych powyżej ograniczeń będzie można się pozbyć, dzięki upgrade'owi Windows 10 S do wersji Pro. Co interesujące, do końca tego roku będzie to można zrobić zupełnie za darmo - dlatego jeśli zastanawiacie się nad zakupem komputera Surface Laptop, to przed 31 grudnia 2017 roku będziecie mogli zaoszczędzić 49,99 dolara, bo tyle kosztuje przejście z Windows 10 S na Windows 10 Pro.

(Nie) jestem uczniem i nauczycielem

Windows 10 S może okazać się dobrym wyborem nawet wtedy. gdy nie jesteś uczniem ani nauczycielem lub gdy twoja placówka nie wdroży tej platformy u siebie. Windows 10 S znajdzie się na mnóstwie tańszych urządzeń od wielu, wielu producentów, a jest szansa, że oferta Sklep Windows stanie się bardziej atrakcyjna w ciągu najbliższych miesięcy.

Dla pracowników placówek edukacynych oraz uczniów i studentów Windows 10 S może być dobrym wyborem ze względu na znajome dla nich środowisko

Kiedy i za ile?

Windows 10 S jest zupełnie darmowy i będzie dostępny tylko na nowych komputerach takich producentów, jak Dell, Acer czy HP. Ceny urządzeń będą zaczynać się od 189 dolarów (można śmiało zakładać, że to przełoży się na 899-999 zł) i mają pojawić się na rynku już tego lata.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu