7

Windows 10 obsłuży standard kompresji HEVC

Gratka dla maniaków wideo – w oficjalnym oświadczeniu Gabriela Aul, jednego z czołowych pracowników Microsoftu, Windows 10 będzie wspierać standard HEVC bez potrzeby doinstalowania jakichkolwiek zewnętrznych narzędzi. To potwierdza wcześniejsze doniesienia o tym, że Microsoft zdecyduje się zaimplementować tę funkcjonalność w kolejnej odsłonie Windows. Congrats @neowinfeed for spotting MKV playback in Media Player in 9860. […]

Gratka dla maniaków wideo – w oficjalnym oświadczeniu Gabriela Aul, jednego z czołowych pracowników Microsoftu, Windows 10 będzie wspierać standard HEVC bez potrzeby doinstalowania jakichkolwiek zewnętrznych narzędzi. To potwierdza wcześniejsze doniesienia o tym, że Microsoft zdecyduje się zaimplementować tę funkcjonalność w kolejnej odsłonie Windows.

Potwierdzenie zaimplementowania HEVC w Windows 10 odbyło się tuż po tym, jak serwis Neowin odnalazł w Media Playerze możliwość odtwarzania plików MKV. Jako, że nie dało się już trzymać tego w tajemnicy, Aul zdecydował się poinformować wszystkich zainteresowanych o bardzo ważnej funkcji w nadchodzącym Windows.

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x416

MKV będzie obsługiwany z poziomu całej platformy, zatem nie będzie żadnych ograniczeń w stosunku do aplikacji, które będą mogły skorzystać z tego dobrodziejstwa. To oznacza, że 4K z przytupem wkroczy w nowe okienka.

HEVC jest następcą wysłużonego już nieco i dobrze znanego standardu kompresji H.264/MPEG-4 AVC. Nowa metoda pozwoli na kompresję i streaming wideo zapisanego w 4K. Teoretycznie jest także możliwość strumieniowania wideo zapisanego w 8K. Umieszczenie w Windows 10 tej funkcjonalności wskazuje na to, że 4K nie jest tylko wymysłem zapaleńców, a potrzeby internautów będą cały czas rosły – średnie prędkości łącz instalowanych w domach cały czas rosną, a w dobie łatwo dostępnych i coraz częściej nielimitowanych szybkich protokołów przesyłania danych 4K będzie kolejnym krokiem w rozwoju strumieniowania wideo.

Grafika: 1, 2