Smartfony

Windows 10 dla ARM na Lumii? Proszę bardzo

MS
Mateusz Stach
50

Smartfony z Windows Phone i Windows Mobile po cichutku zeszły ze sceny. Okazuje się jednak, że wciąż są osoby pracujące nad ich wykorzystaniem. Parę dni temu twórca aplikacji Windows Phone Internals wypuścił jej nową wersję, dającą duże możliwości. Mamy już ich pierwszą próbkę.

Okazuje się, że podczas gdy Microsoft porzucił Lumie, wciąż mogą się one do czegoś przydać. Windows Phone Internals w wersji 2.3 daje możliwość całkowitego odblokowania bootloadera smartfonów z Windows Phone 8.1 i Windows 10 Mobile. Pełne uprawnienia pozwalają na wgranie dowolnego oprogramowania. Oczywiście, o ile mamy odpowiednie umiejętności i nie boimy się, że przypadkiem uszkodzimy urządzenie. Aplikacja jest bowiem projektem całkowicie hobbystycznym i niekomercyjnym.

Windows 10 dla ARM na smartfonie

Złośliwi zwrócą uwagę, że program daje też możliwość przerobienia wyciągniętej z szuflady Lumii na pendrive i jest to jedyny sensowny użytek. Jednak, kilka dni po wypuszczeniu Windows Phone Internals 2.3, pojawiają się pierwsze naprawdę ciekawe pomysły na jego wykorzystanie. Niejaki Gustave M. postanowił zmusić Lumię 1520 830 do działania pod kontrolą systemu Windows 10 dla ARM. To ciekawe, bo laptopy takie jak Asus NovaGo dopiero czekają na swoją rynkową premierę. Jednak z drugiej strony, próba przeniesienia systemu pisanego specjalnie pod platformę ARM wręcz się narzucała.

Od razu zaznaczmy, że jeszcze nie wszystko funkcjonuje tak jak powinno. Z ważniejszych rzeczy wymieniono tu niedziałający ekran dotykowy. Ale jeżeli po dopracowaniu tego projektu, uda się to wszystko poskładać do kupy, mielibyśmy do czynienia z delikatnie mówiąc zabawną sytuacją. Hobbystom udałoby się stworzyć to, czego nie dokonał sam Microsoft – smartfon z pełną wersją okienek, odpowiednik mitycznego Surface Phone.

Warto odnotować, że jak na uważane za martwe środowisko mobilnych wersji Windows, zainteresowanie najnowszą wersją WP Internals jest całkiem spore. Według twórcy został on pobrany ponad 10 tys. razy w ciągu dwóch dni. Wśród pomniejszych sukcesów odnotowano przeniesienie na odblokowane Lumie znienawidzonego Windows 10 RT. Pokazuje to, że jest sporo osób chętnych do przetestowania swoich możliwości w dawaniu drugiego życia Lumiom. Już nie mogę się doczekać efektów dłuższego niż kilka dni siedzenia nad możliwościami danymi przez WP Internals 2.3.

Kto jeszcze używa mobilnych okienek?

Jednocześnie pojawia się inne pytanie. Czy wszystkie smartfony z Windows Phone i Mobile rzeczywiście powędrowały do szuflad? Znając przynajmniej kilku całkiem zadowolonych użytkowników tych słuchawek, dokładnie modeli 640, 650 i 735, śmiem wątpić. W końcu nie dla każdego najważniejszy problem tych systemów, brak ekosystemu aplikacji, musi być istotną wadą. Nie raz zwracano uwagę na to, że Lumie są proste w obsłudze i przez to świetnie nadają się dla osób starszych i ogólnie mniej technicznych. Przy okazji kafelki wyglądają podobnie do tych, które spotkamy w pełnych wersjach Windows. Jak pokazały komentarze pod wpisem o końcu podstawowego wsparcia dla Windows 8.1, jest całkiem liczne grono osób, którym ten system odpowiada bardziej niż najnowsza odsłona - Windows 10.

Pozostaje więc powtórzyć pytanie zadawane już niezliczone razy. Microsofcie, jak to się mogło nie udać?

[Aktualizacja] Okazuje się, że smartfon, który posłużył do eksperymentów, to w rzeczywistości Lumia 830.

Źródło: Windows Central via liliputing, MSPowerUser via liliputing

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: