Aktualizacja oznaczona sygnaturą KB4507453 dla systemu Windows 10 nie działa poprawnie na niektórych komputerach. Okazuje się, że w najgorszym przypadku dochodzi do pętli restartów, która utrudnia korzystanie z komputera. Nie jest to problem globalny, lecz bardzo istotny z punktu widzenia nawet tej niewielkiej garstki użytkowników.
Aktualizacja została wydana 9 lipca - od tego czasu w sieci pojawia się niemało sygnałów na temat wadliwej aktualizacji. Użytkownicy otrzymują komunikaty, wedle których muszą zrestartować komputer, aby dokończyć instalację uaktualnienia. Jednak kolejny rozruch nie zmienia kompletnie niczego. Co więcej, okazuje się, że z powodu tego błędu cierpią użytkownicy nie tylko konsumenckiego Windows 10 w wersji 1903, ale również instalacje serwerowe.
W tym momencie nie wiadomo dokładnie, co stoi za tym błędem. Jednak poszukiwanie winnego nie powinno trwać zbyt długo: biorąc pod uwagę, że ta niedogodność występuje u stosunkowo niewielkiej grupy użytkowników systemu Windows 10, może być tak, że konkretny sprzęt lub program mogą "gryźć się" z uaktualnieniem.
Aktualizacja KB4507453 miała naprawiać błędy z narzędziem BitLocker, a także wprowadzać poprawki dla użytkowników Windows Mixed Reality. Co więcej, znalazły się w niej łatki dla wielu komponentów Windows: m. in. dla Microsoft Edge, usługi wirtualizacji, Internet Explorera, Microsoft Scripting Engine i wielu, wielu innych.
Czy da się ominąć ten błąd?
Użytkownicy mogą spróbować przed zrestartowaniem komputera uruchomić Windows Update, który najpewniej zgłosi brak jakichkolwiek aktualizacji do zainstalowania. Według niektórych ekspertów niejako "przekonuje" to Windows 10 do zaniechania instalacji uaktualnienia, które zostało de facto wdrożone i nie wymaga kolejnych akcji. Bardzo możliwe, że system Windows 10 "samodzielnie" na to wpadnie, gdy w międzyczasie odbędzie się zaplanowane zapytanie do serwerów Microsoftu dotyczące nowych aktualizacji.
Przeczytaj również: Windows 10 z "funkcją przyszłości"
Ale to nie jedyna niedogodność, która pojawiła się w lipcowej paczce aktualizacji. Wygląda na to, że również inne uaktualnienie (KB4507469) powoduje problem z prawidłowym uruchomieniem się komputera. Użytkownicy zamiast ekranu logowania widzą czarne ekrany. Jednak z tym problemem można poradzić sobie w całkiem prosty sposób: wystarczy wstukać kombinację ALT-CTRL-DEL i za pomocą przycisku w prawym górnym rogu zrestartować maszynę. Po ponownym uruchomieniu wszystko powinno wrócić do normy.
Microsoft musi uważać na takie incydenty
Po fiasku aktualizacji październikowej z zeszłego roku, Microsoft powinien uważać na wadliwe uaktualnienia. Użytkownicy w dalszym ciągu pamiętają zamieszanie związane z wydaną wtedy paczką poprawek oraz nowych funkcji. Gigant, aby nie powtórzyć podobnego incydentu powinien mocniej przyłożyć się do testowania planowanych do wydania aktualizacji. Widać, że wiele rzeczy się poprawiło, jednak w dalszym ciągu ten proces wymaga usprawnienia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu