Windows

Tak mogą poprawiać Windows 10 - solidna paczka zmian i nowości w najnowszej aktualizacji

Konrad Kozłowski
Tak mogą poprawiać Windows 10 - solidna paczka zmian i nowości w najnowszej aktualizacji
22

Po klasycznych odsłonach Windows ukazujących się co kilka lat nie ma już śladu. Windows 10 rozwijany jest niczym usługa, dlatego regularnie pojawiają się zmiany i nowości, a najnowsza paczka to bardzo udany zbiór poprawek.

Windows 10 ma zaledwie trzy lata, a w tym czasie doczekał się już 6 większych aktualizacji, w tym najnowszą October Update  - te nie należące do powyższego grona trudno byłoby zliczyć, ale wcale nie umniejsza to ich znaczenia. Jedną z nich jest najnowsza wersja Windows 10 oznaczona numerkiem 18272, która zawiera od razu zauważalne zmiany, jak i poprawki, które nie są widoczne gołym okiem.

Zbliża się nowy wygląd ikon w Windows 10

Zacznijmy od ustawień, gdzie uproszczony został widok opcji logowania oraz dodano możliwość utworzenia klucza bezpośrednio z tego ekranu. Jeśli zerkniecie na pasek zadań, to zauważycie, że ikona eksploratora uległa zmianie - folder doczekał się delikatnego szlifu. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do zmian, które oficjalne dosięgnęły pakiet Office - wszystkie aplikacje wchodzące w jego skład wkrótce dostaną świeżutkie ikony. Z drobnej nowinki warto dodać, że domyślnym sortowaniem plików w folderze Pobrane będzie teraz sortowanie według daty, by najnowsze pliki były wyświetlane jako pierwsze.

To, co spodobało mi się chyba najbardziej, to opcja usunięcia całej grupy przypiętych skrótów z menu Start - jeśli grupa programów nie jest już potrzebna, to w mgnieniu oka można się ich pozbyć. Niestety, nadal niemożliwe jest zaznaczenie kilku skrótów i dowolnego zarządzania nimi, jak było to możliwe w Windows 8.1. Na czym polega problem, że Microsoft w dalszym ciągu nie wprowadził takiej funkcji?

Czytaj też: Nowa wersja przeglądarki Edge ma wspierać rozszerzenia z Chrome

Z niewidocznych od razu po instalacji nowej wersji Windows 10 nowości warto wymienić zmiany pod maską w klawiaturze ekranowej, która będzie zwiększała pole wybranych przycisków w zależności od wciśniętego przed chwilą klawisza - dokładnie tak samo działało to w pierwszych wersjach klawiatury ekranowej w iPhone OS (dziś iOS). Poprawie ma też ulec sposób wyświetlania klawiatury, która ma rzadziej zasłaniać pole z tekstem.

Wiersz polecenia i Notatnik z nowościami

Dwa bardzo tradycyjne narzędzia dla użytkowników Windowsa - wiersz polecenia oraz Notatnik - otrzymały zapowiadane aktualizacje. Pierwsze z nich zyskało opcje związane z przewijaniem zawartości okna, kształtem kursora i jego kolorem oraz kolorami samego interfejsu. W Notatniku natomiast pojawił się pasek statusu w dolnej części okna, na którym wyświetlane są takie informacje, jak liczba linii tekstu czy kodowanie pliku. Na pasku tytułu znajdzie się teraz znak "*" (gwiazdka), jeśli w pliku znajdą się niezapisane zmiany, a aplikacja wspiera nowe skróty: Ctrl+Shift+N otwiera nowe okno, Ctrl+Shift+S otwiera okno Zapisz jako, a Ctrl+W zamyka okienko. Notatnik teraz otwiera i zapisuje pliki ze ścieżką zapisu dłuższą, niż 260 znaków.

Warto też wspomnieć o nowościach w Ustawieniach narratora, gdzie znajdują się już wszystkie powiązane z tą funkcją opcje, a w Ustawieniach ułatwień dostępu pojawił się między innymi te związane z wyglądem kursora, któremu można nadać dowolny rozmiar i kolor. Wraz z nową wersją Windows 10 pojawia się nowa wersja Snip & Sketch oraz nowość w funkcji Game bar, która ma nowy podgląd galerii, skąd błyskawicznie można udostępnić w sieci zrzuty ekranu i nagrania wideo z gier bez opuszczania rozgrywki.

Źródło, grafiki: Venturebeat.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu