Muzyka

WiMP obiera przeciwny kierunek niż konkurencja – oto streaming muzyki w bezstratnym formacie

KK
Konrad Kozłowski
57

Muzyczne usługi streamingowe podbijają serca, komputery, tablety i smartfony użytkowników. Coraz większa liczba osób decyduje się na comiesieczną opłatę, która otwiera przed nimi drzwi do milionów utworów. Spotify w celu spopularyzowania swojej oferty zdecydowało się na zwiększenie dostępności w dar...

Muzyczne usługi streamingowe podbijają serca, komputery, tablety i smartfony użytkowników. Coraz większa liczba osób decyduje się na comiesieczną opłatę, która otwiera przed nimi drzwi do milionów utworów. Spotify w celu spopularyzowania swojej oferty zdecydowało się na zwiększenie dostępności w darmowej wersji usługi. Wimp z kolei proponuje coś innego - ucztę dla naszych uszu, dzięki najlepszej jakości muzyki.

Nie uważam się za specjalistę w dziedzinie sprzętu muzycznego, lecz nie jest też tak nie przywiązuję uwagi do tego w jakiej jakości dostępny jest materiał i na jakim sprzęcie jest odtwarzany. Większość mojej muzycznej kolekcji to pliki mp3 256kbps lub aac 256kbps. Na półce znajduje się wiele kompaktów oraz niepokonanych kaset magnetofonowych. Jednym z podstawowych źródeł muzyki są jednak dla mnie usługi streamingowe - usługi, ponieważ nie jestem "przywiązany" do żadnej z nich i od czasu do czasu decyduję się na zmianę. Rynek zmienia się bezustannie i każda z usług dość regularnie wprowadza nowości i zmiany, dlatego również ze zwykłej ciekawości sprawdzam możliwości każdej z nich.

Od przedwczoraj z moich głośników/słuchawek płynie muzyka w bezstratnej jakości - FLAC na pececie i ALAC na iPhonie. Wszystko za sprawą nowej oferty od usługi Wimp, która zaprezentowana została oficjalnie podczas konferencji w salonie Marantz w Warszawie. Jej nazwa to Hi-Fi i do naszej dyspozycji są 23 miliony utworów w bezstratnej jakości. Nie stanowi t0 100% oferty muzycznej usługi, lecz jak przyznaje Wimp, celem nie jest osiągnięcie tego pułapu, ponieważ nie każdy gatunek muzyczny jest odpowiedni, by mógł być oferowany w jakości Hi-Fi.

Na dzień dzisiejszy muzyki w takiej jakości posłuchamy na komputerach PC i Mac, urządzeniach mobilnych z iOS oraz Android, a także urządzeniach od firm Sonos i Bluesound. Niewspierane są jeszcze aplikacje dla Windows 8 i Windows Phone, lecz plany zakładają uwzględnienie także tych platform.

A teraz najważniejsze czyli koszt - 39,99 zł, czyli o 20 złotych więcej niż wersja premium. Warto zaznaczyć, że oferta ta nie łączy się z ofertą zakładającą darmowy transfer dla użytkoników sieci Play. W Norwegii, gdzie usługa działa już od pewnego czasu, Wimp zdążył zgromadzić dane pozwalające na przedstawienie nastepujących statystyk: 88% korzystających z oferty Wimp Hi-Fi to mężczyźni, a sama usługa Hi-Fi jest najpopularniejsza wśród użytkowników w przedziale wiekowym 30 - 60 lat. Bardzo interesującą informacją jest to, że osoby słuchające muzyki w bezstratnym formacie streamują 46% więcej muzyki niż użytkownicy premium, lecz rzadziej słuchają jej na urządzeniach mobilnych.

Wimp przygotował także klip mający nam uświadomić jak bardzo różni się najnowsza oferta od tego co było dostępne wcześniej. Ja postanowiłem przekonać się osobiście, dlatego skorzystałem z darmowego okresu testowego trwającego 24h. W tym czasie przesłuchałem przeróżnych gatunków muzycznych i choć niemożliwe było zupełne oparcie się sile sugestii, to różnicę dało się wyczuć. Dlatego dla każdego z Was najlepszym wyjściem będzie po prostu sprawdzenie na Waszym własnym sprzęcie, jakie wrażenie zrobi na Was Wimp Hi-Fi.

Odrobina danych technicznych za Wimp:

HiFi
For full lossless experience we use FLAC on everything apart from on iOS, where we use ALAC (Apple Lossless). It is all in 44.1 kHz / 16 bit, which is exactly same files as on CDs.

High
To get as close as possible to CD quality but with smaller files, we use AAC 320 kbps.

Standard
To achieve best possible sound but a very efficient file size we use AAC+ 96. AAC+ is the same as HE AAC and we use version 1 with spectral band replication.

DELIVERY FORMAT PER PLATFORM
Android, AAC+ 96, AAC 320, FLAC *
iOS, AAC+ 96, AAC 320, ALAC
Desktop, AAC+ 96, AAC 320, FLAC
Sonos, AAC 320, FLAC
Bluesound, AAC 320, FLAC
Squeezebox, MP3 256, FLAC
Download, MP3 256
Canal Digital, AAC 320
N, AAC 320

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu