Internet

WikiGalaxy uczyni przeglądanie Wikipedii podróżą po wirtualnej galaktyce. Wygląda niesamowicie!

Tomasz Popielarczyk
WikiGalaxy uczyni przeglądanie Wikipedii podróżą po wirtualnej galaktyce. Wygląda niesamowicie!
6

Wikipedia i jej ascetyczny design najwyraźniej stały się inspiracją dla webmasterów i webdesignerów do tworzenia różnego rodzaju wariacji na jej temat. Po prezentowanym jakiś czas temu przez Konrada WikiWand przyszła pora na jeszcze bardziej śmiały projekt - WikiGalaxy. Mówiąc w skrócie, zasoby ency...

Wikipedia i jej ascetyczny design najwyraźniej stały się inspiracją dla webmasterów i webdesignerów do tworzenia różnego rodzaju wariacji na jej temat. Po prezentowanym jakiś czas temu przez Konrada WikiWand przyszła pora na jeszcze bardziej śmiały projekt - WikiGalaxy. Mówiąc w skrócie, zasoby encyklopedii posłużyły do stworzenia wirtualnej galaktyki.

WikiGalaxy to jeden z projektów wchodzących w skład Eksperymentów Chrome, wykorzystujących zaimplementowane w przeglądarce technologie. Nie oznacza to na szczęście, że w innym programie niż ten od Google'a, strony nie uruchomimy. Całość bazuje na technolofii WebGL, a ta na szczęście konkurencji, a już w szczególności Firefoksowi, obca nie jest. Więc możecie testować stronę bez przeszkód.

Dlaczego mielibyście to robić? Bo WikiGalaxy to niesamowity pomysł przekształcenia haseł z Wikipedii w przypominającą galaktykę interaktywną makietę. Każde hasło to pojedyncza kropka, której treść możemy odczytać na małym, dodatkowym panelu w lewym dolnym rogu. Nie jest to jakoś szczególnie wygodne (choć podobno znacznie bardziej angażujące), więc zdecydowanie odradzam zastępowanie WikiGlaaxy klasycznej Wikipedii.

Do dyspozycji oddano nam kilka interesujących opcji, w tym fenomenalny tryb fly, w którym, kamera przelatuje od jednego hasła do drugiego, mijając w tym czasie setki innych kropek. W przyszłości odpowiadający za stronę Owen Cornec (student informatyki z Francji) chce sprawić, by kropki różniły się kolorami w zależności od kategorii, do których należą. Z pewnością uczyni to całość jeszcze bardziej widowiskową.

Aż strach pomyśleć, na jakie pomysły przekształcenia Wikipedii wpadną jeszcze deweloperzy... ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetwikipediawiki