Felietony

Wiemy już, jakie zmiany znajdą się w nowym Outlooku. Zapowiadają się ciekawie

Michał Majchrzycki
Wiemy już, jakie zmiany znajdą się w nowym Outlooku. Zapowiadają się ciekawie
20

Wydawać by się mogło, że mało kto dzisiaj korzysta z osobnych programów do obsługi poczty e-mail. Królują webowe klienty jak Gmail czy Hotmail. Daleki byłbym jednak od wniosków, że era biurkowych aplikacji dobiega końca. Najlepszy dowód na to, że programy e-mail mają się dobrze to Outlook 15. Dzi...

Wydawać by się mogło, że mało kto dzisiaj korzysta z osobnych programów do obsługi poczty e-mail. Królują webowe klienty jak Gmail czy Hotmail. Daleki byłbym jednak od wniosków, że era biurkowych aplikacji dobiega końca. Najlepszy dowód na to, że programy e-mail mają się dobrze to Outlook 15.

Dzięki blogerowi Paulowi Thurrottowi poznaliśmy szczegóły najnowszej wersji Outlooka, nad którą pracuje Microsoft. Premiera aplikacji przewidywana jest na koniec tego roku. Jak można się łatwo domyśleć, Microsoft postawił na interfejs Metro, który ma dominować w Windows 8. Oprócz tego firma wprowadziła kilka innych zmian. Wymieńmy je pokrótce:

- integracja z usługami społecznościowymi
- głębsza integracja z Hotmailem
- odpowiedzi w tekście
- narzędzia pogodowe
- funkcja Peeks

W Outlooku 15 wbudowane będą narzędzia umożliwiające integrację z takimi usługami jak Facebook, LinkedIn i inne. Zastąpią one wcześniejsze dodatki do programu. Z kolei konto Hotmaila będzie można dodawać do aplikacji tak samo jak inne adresy e-mail. Będziemy mogli również odpowiadać na wiadomości w tekście, to znaczy bez konieczności otwierania w nowym oknie otrzymanego listu.

Jedną z większych nowości będzie zapewne funkcja Peeks. Umożliwia ona korzystanie z rozwiązań Outlooka bez konieczności opuszczania okna z wiadomością. To całkiem przydatne rozwiązanie, ułatwia bowiem pracę na przykład podczas pisania e-maila. Niezbędne moduły takie jak kalendarz, książka adresowa czy zadania dostępne są po najechaniu kursorem myszki na pasek u dołu programu.

Funkcja Peeks przypomina mi trochę rozwiązania z pakietu iWork firmy Apple. Zresztą to nie jedyne „zapożyczenia” z rozwiązań dla Maków. Kolejne wydanie pakietu Office będzie zawierać m.in. rozwiązanie Agave, które jak żywo przypomina podobne funkcje zastosowane w takich aplikacjach jak iWeb czy iBooks Author.

Podejrzewam, że to tylko niektóre ze zmian, nad którymi pracuje Microsoft. Przypuszczam, że firma będzie dążyć do unifikacji Outlooka tak, aby wersje na Windows Phone i system dla pecetów nie różniły się od siebie. Widać to już w zrzutach ekranu, które wyciekły do sieci. Zmieniono m.in. funkcje Kontakty na Ludzie - zgodnie z nazewnictwem z Windows Phone.

Źródło grafik: Supersite

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu