Niedawno pisałem o okrągłej rocznicy emisji pierwszego odcinka Mody na sukces. Dzisiaj przyszedł czas na kolejnego dinozaura polskiej telewizji - od d...
Niedawno pisałem o okrągłej rocznicy emisji pierwszego odcinka Mody na sukces. Dzisiaj przyszedł czas na kolejnego dinozaura polskiej telewizji - od dwóch dekad obcujemy z Familiadą i dowcipami prowadzącego. Mocny element kalendarium, ale z pewnością można wskazać mocniejszy: na świat przyszedł wizjoner z polskimi korzeniami.
Dwie dekady z żartami Karola Strasburgera
Na początek coś wesołego, a przy tym fenomen. Dzisiaj mija 20 lat od emisji pierwszego odcinka Familiady. Teleturniej przez ten czas ewoluował, zmieniały się godziny nadawania i widownia, ale program przetrwał. A wraz z nim prowadzący. Skoro już o Panu Strasburgerze mowa, to przeczytałem, że prowadzącym miał być inny aktor - Paweł Wawrzecki. Ciekawe, jak wyglądałoby to pod jego komendą i czy nadal byłoby na antenie? Familiada była weekendową rozrywką milionów Polaków (dla wielu pewnie nadal jest), za sprawą ponad dwóch tysięcy odcinków przewinęło się przez nią mnóstwo drużyn, wypłynęła masa dowcipów, a ostatnio też filmów ze śmiesznymi sytuacjami. Prawdziwa klasyka...
Polskie HBO pełnoletnie
Familiada ma okrągły jubileusz, ale HBO Polska też może się pochwalić niezłym wynikiem: 18 lat dostarczania Polakom filmów i seriali. Gdy lata temu w domu rodzinnym pojawiło się HBO, to zapachniało w nim Ameryką. Kanał Premium. Chociaż czasy się zmieniły, to stacja chyba nadal może się pochwalić silną pozycją - jeśli nie w rynkowych udziałach, to przynajmniej w świadomości widzów. Wynika to m.in. z faktu, że cały czas dostarczają naprawdę dobre tytuły i to za ich sprawą toczy się wiele dyskusji na polu kinematografii. Czekam na serial o Jagiellonach.
Węgier od centrali
Tivadar Puskás. Nazwisko niewiele mówi, bo to nie Ferenc Puskás (chociaż nasz bohater miał brata, który nazywał się tak samo, jak słynny piłkarz). Urodzony w pierwszej połowie XIX wieku Węgier w poważnym stopniu przyczynił się do rozwoju telekomunikacji. Był bliskim współpracownikiem Thomasa Edisona i stworzył u jego boku projekty centrali telefonicznej. Rozwiązanie Puskása po raz pierwszy wcielono w życie w roku 1877 na terenie Bostonu, szybko zaczęto je wdrażać także w innych miastach - nie tylko na terytorium USA. Puskás zmarł w Budapeszcie w wieku 49 lat.
Konstanty Ciołkowski - człowiek z wizją
Gdy garstka ludzi zastanawiała się, jak oderwać się od ziemi i opracowywała pierwsze samoloty, Ciołkowski myślał o tworzeniu rakiet. Sięgał wyobraźnią znacznie dalej, niż ludzie z jego epoki. Ciołkowski, Rosjanin polskiego pochodzenia (1857-1935), jest uznawany za jednego z pionierów kosmonautyki, był teoretykiem pracującym m.in. nad rakietami. Marzyciel i wizjoner, któremu w szkołach nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Na szczęście można to nadrobić we własnym zakresie. Dlatego polecam film poświęcony uczonemu - to nie będą zmarnowane minuty.
Źródło grafiki: youtube.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu