Ciekawostki technologiczne

Widzieliście kiedyś krzesło, które potrafi zbudować się samo?

Paweł Winiarski
Widzieliście kiedyś krzesło, które potrafi zbudować się samo?
12

Czasem nie rozumiem czemu na niektóre badania przeznaczane są pieniądze. A potem widzę efekt…i wciąż nie wiem. Ale zapewne w przypadku krzesełka, które potrafi zbudować się samo, bez ingerencji człowieka, naukowcy widzą jakiś głębszy sens. Chociaż słowo „budowanie” nie do końca tu pasuje. Wspomni...

Czasem nie rozumiem czemu na niektóre badania przeznaczane są pieniądze. A potem widzę efekt…i wciąż nie wiem. Ale zapewne w przypadku krzesełka, które potrafi zbudować się samo, bez ingerencji człowieka, naukowcy widzą jakiś głębszy sens.

Chociaż słowo „budowanie” nie do końca tu pasuje. Wspomniane krzesełko potrafi się bowiem samo złożyć, zbierając swoje części w całość. Badania prowadzone są w specjalnym laboratorium w Massachusetts Institute of Technology i wygląda na to, że przynajmniej w kwestii przeniesienia teorii na grunt praktyki, wszystko działa.

https://vimeo.com/112761863

Przydatność takiej metody? Na razie niewielka - zaprezentowane na materiale krzesełko ma wymiary 15 na 15 centymetrów i cały proces zajął 7 godzin. Ale nie o przydatność chodzi. Naukowcy badają w ten sposób jak materiały potrafią same łączyć się w struktury i obiekty. W przypadku tego eksperymentu jednak części były tak zaprojektowane, by spasować się w z góry określony przedmiot. W przeciwnym wypadku bylibyśmy świadkami chaosu, z którego mogłoby powstać cokolwiek. Trzeba też pamiętać, że części nie przykleiły się do siebie same - każdy z sześciu bloków miał dołączony magnes, dzięki któremu mógł znaleźć kompana. W dodatku eksperyment przeprowadzony był w wodzie.

Ekipa planuje przeprowadzić podobny eksperyment na większym obiekcie, a mi na dobrą sprawę przychodzi do głowy tylko jedno - scena z drugiego Terminatora. Pamiętacie jak T-1000 pozbierał się z małych kawałków?

Wiem, że czasem wyobraźnia mnie ponosi, ale zaczynam powoli dostrzegać, że pewne scenariusze z podobnych filmów mają duże szanse na powodzenie w realnym świecie. Boston Dynamics tworzy biegające roboty, Massachusetts Institute of Technology samobudujące się krzesełka. Zaraz dowiemy się, że Siri albo Cortana zrobiły coś tak nieprzewidywanego, że ktoś doszuka się przejawów sztucznej inteligencji. A potem będziemy chować się do schronów z nadzieją, że Dzień Sądu znany z Terminatora to jednak tylko fatalistyczna wizja twórcy Terminatora.

grafika: 1

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu