Felietony

Wideo w internecie wypiera płyty DVD. Koniec tradycyjnych nośników?

Marcin Kamiński
Wideo w internecie wypiera płyty DVD. Koniec tradycyjnych nośników?
16

Rok 2012 to początek końca płyt kompaktowych. I to na dobre. Najnowszy raport przygotowany przez Bloomberg pokazuje, że już w bieżącym roku w Stanach Zjednoczonych więcej filmów zostanie obejrzanych poprzez internet w technologii stream, niż kupionych na nośnikach DVD lub Blu-ray. Transmitowane na ż...

Rok 2012 to początek końca płyt kompaktowych. I to na dobre. Najnowszy raport przygotowany przez Bloomberg pokazuje, że już w bieżącym roku w Stanach Zjednoczonych więcej filmów zostanie obejrzanych poprzez internet w technologii stream, niż kupionych na nośnikach DVD lub Blu-ray. Transmitowane na żywo w internecie wideo zyskuje na popularności, a serwisy takie jak Amazon czy Netflix liczą wzrosty zysków oraz oglądalności swoich stron.

Wedle opublikowanego raportu, filmy pełnometrażowe transmitowane na żywo przez internet obejrzy w tym roku aż 3,4 miliarda ludzi. Jeszcze nie tak dawno liczba osób oglądających filmy przez sieć wynosiła zaledwie 1,4 miliarda. Dla porównania, sprzedaż filmów na tradycyjnych nośnikach DVD i Blu-ray to około 2,4 miliardów kopii rocznie. Jak widać, wideo przez internet staje się coraz bardziej popularne i zaczyna wypierać płyty jako niewygodne nośniki danych.

Raport wskazuje w Stanach Zjednoczonych dwie firmy, które zdobyły aż 94% rynku płatnego wideo na życzenie – Amazon oraz Netflix. Jak natomiast wygląda wideo nadawane na żywo w internecie w Polsce? Sam osobiście w domu nie mam telewizora, a wszystkie filmy oglądam za pomocą komputera. Płyty do napędu wkładam bardzo, bardzo okazjonalnie, wracając do tytułów już znanych i kiedyś skolekcjonowanych na DVD. Na co dzień korzystam z serwisów typu Ipla.tv czy TVN Player, które oferują streaming programów telewizyjnych oraz seriali. Zapłacić za oglądanie wideo przez internet jestem skłonny zapłacić przy wyjątkowych wydarzeniach, np. walkach bokserskich. Mimo to oglądanie wideo przez internet zagościło w moim domu na stałe dawno temu.

Czy internet całkowicie wyprze DVD z rynku? Zapewne tak, ale nie nastąpi to tak szybko. Trzeba pamiętać, że sklep iTunes, który wypromował zakup plików MP3 przez internet, pojawił się już 10 lat temu. A mimo to płyty CD nadal widnieją na półkach sklepowych. Nasze przyzwyczajenia zmieniają się, do całkowitego wyparcia używanego latami nośnika potrzeba zdecydowanie więcej czasu.

A Wy jak oglądacie filmy – nadal korzystacie z płyt DVD i Blu-ray, czy przerzuciliście się na streaming z internetu?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

dvdcd