Felietony

Who is the king?

Grzegorz Marczak
Who is the king?
11

Pisałem ostatnio o tym jak bardzo jestem "zadowolony" z tego, że megapanel podaje wyniki z dwu miesięcznym opóźnienie. Zastanawiałem się, też nad ich trafnością. Postanowiłem sprawdzić kto według innych równie mało jak megapanel precyzyjnych statystyk jest w naszym kraju liderem jeśli chodzi o zasię...

Pisałem ostatnio o tym jak bardzo jestem "zadowolony" z tego, że megapanel podaje wyniki z dwu miesięcznym opóźnienie. Zastanawiałem się, też nad ich trafnością. Postanowiłem sprawdzić kto według innych równie mało jak megapanel precyzyjnych statystyk jest w naszym kraju liderem jeśli chodzi o zasięg:

Dla przypomnienia tak oto wygląda pierwsza piątka według megapanelu (najnowsze dane czyli czerwiec..):


Tutaj mamy wyniki z Google Trends:Z tego co widać Google Trends (a widać nawet antyweb) nie pokazało nam wyników dla adresu Google.pl, natomiast widać, że dalsze wyniki odbiegają nieco od megapanelu. Przede wszystkim na pierwszym miejscu już od około marca 2008 jest nasza klasa. Później dopiero Onet, WP i Allegro.

Na koniec najmniej chyba dokładna ale istniejąca od zawsze alexa.comAlexa pokazuje, że na pierwszym miejscu w PL jest google.pl, natomiast co jest bardzo interesujące zaraz za Google.pl jest Nasza-klasa która przebiła Onet w okolicach marca 2008 (dokładnie wtedy kiedy pokazuje to Google Trends) i została wiceliderem tabeli. Dalsza kolejność jest taka sama jak przy Google Trends i Megapanelu czyli Onet, WP i Allegro.

Dlaczego są różnice między NK a resztą z pierwszej piątki pisałem już w poprzednim wpisie o megapanelu (wycinany jest cały ruch z za granicy jaki mają nasze serwisy, przy czym jak widać po powyższych wynikach Nasza Klasa traci na tym najwięcej).

Skoro jednak wyniki MP są tak bardzo zachwiane przez zasady jakie zostały przyjęte przy liczeniu zasięgu to może warto by pokusić się i publikować więcej danych (na przykład dodając ruch z zagranicy) lub alternatywną tabelkę aby każdy mógł zobaczyć "prawdziwsze dane" ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu