Moje przemyślenia

W jaki startup warto zainwestować?

Grzegorz Marczak
W jaki startup warto zainwestować?
16

Zastanawiałem się ostatnio czy będąc na miejscu funduszu, VC lub prywatnego inwestora widział bym teraz jakiś startup w Polsce w który warto zainwestować? Przeglądając listę nowości dostępną na startups.pl na razie nie widać za wielu kandydatów w których włożone pieniądze przyniosły by w jakiejś ro...

Zastanawiałem się ostatnio czy będąc na miejscu funduszu, VC lub prywatnego inwestora widział bym teraz jakiś startup w Polsce w który warto zainwestować? Przeglądając listę nowości dostępną na startups.pl na razie nie widać za wielu kandydatów w których włożone pieniądze przyniosły by w jakiejś rozsądnej perspektywie czasu oczekiwany zwrot z inwestycji.

To co widzę na startups.pl (oczywiście nie wszystko ale muszę uogólnić) można podzielić na kilka kategorii serwisów. Dominują chyba te stworzona przy okazji, bo było łatwo wykorzystać jakiś istniejący skrypt zrobić logo i dopisać trochę własnych pomysłów na przyszłość (które raczej nigdy nie będą zrealizowane).

Kolejna grupa to "ale to już było" czyli kolejne próby zabłyśnięcia w mocno już obsadzonych kategoriach - serwisy te charakteryzują się dość małą pomysłowością i dość powszechną funkcjonalnością. Do tej grupy zaliczyć można wszelkie serwisy randkowe, wyszukiwarki wertykalne (to mocne słowo na to co mamy), oraz serwisy typowo społecznościowe itp.

Oczywiście są jeszcze pomysły. Przeglądając GoldenLine czy Profeo co chwila można natrafić na masę pytań od osób mających pomysł i szukających sposobu na jego realizację. Właściwie osoby te zadowoliły by się pewnie drobną sumką na zainwestowanie w ich innowacyjność, ale niestety po już po tym co piszą widać że raczej nie chciał by się zbytnio napracować przy realizacji pomysłu.

Jest jeszcze szansa, że ciekawe startupy właśnie rodzą się pod patronatem któregoś z istniejących inkubatorów. Mam nadzieję, że już wkrótce światło dzienne ujrzy przynajmniej kilka projektów realizowanych przy wsparciu inkubatorów.

Powyżej opisana sytuacja mogła by wydawać się dość dramatyczna, moim zdaniem jest on jednak całkiem normalna. Nie jesteśmy inni od tych którzy tworzą serwisy za granicą, mimo iż zagraniczne blogi co chwila donoszą o jakichś ciekawych startupsach to jednak trzeba pamiętać, że w międzyczasie powstają setki tak zwanych "knotów" których nikt pewnie nigdy nie zobaczy.

Ciekawy jestem czy wy będąc na miejscu inwestora wiedzielibyście w jaki serwis internetowy zainwestować i nie stracić? Ja mam kilka swoich typów, ale są to serwisy które już od jakiegoś czasu istnieją w polskim internecie (dlatego mam wątpliwości czy można je nazwać startupami) a co za tym idzie mówimy tutaj o dużych kwotach dofinansowania.

Gdybym miał inwestować w typowy startup internetowy czy też bardzo młody serwis to w tej chwili miałbym chyba bardzo trudny wybór (ponieważ od dawna nie widziałem czegoś co przykuło by moją uwagę). Nie oznacza to oczywiście, że nie powstają ciekawe serwisy (takich też kilka ostatnio widziałem).

Może ktoś z inwestorów lub funduszy inwestujących na bardzo wczesnym etapie mógłby przybliżyć trochę jak wygląda teraz sytuacja z ich punktu widzenia?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupVenture capital