Felietony

WD My Net N900 Central - Router WiFi z dyskiem wewnętrznym dla opornych

Grzegorz Ułan
WD My Net N900 Central - Router WiFi z dyskiem wewnętrznym dla opornych
Reklama

Do tej pory miałem okazję korzystać z kilku routerów firmy Netgear. Konfiguracja i podłączanie urządzeń niejednokrotnie kończyło się kilkukrotnymi res...

Do tej pory miałem okazję korzystać z kilku routerów firmy Netgear. Konfiguracja i podłączanie urządzeń niejednokrotnie kończyło się kilkukrotnymi restartami i resetami, nie tylko samego routera. Wprawdzie samo późniejsze użytkowanie, to już czysta przyjemność, związana przede wszystkim ze stabilnością połączenia, po skonfigurowaniu, zapominałem o jego istnieniu, jednak oczywistą sprawą jest, iż sam proces instalacji routera to bardzo ważny czynnik przy wyborze tego typu urządzenia, często decydujący, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych użytkowników. WD My Net N900 Central, który dostaliśmy własnie do testów, to router, z którym bez większych problemow powinien poradzić sobie każdy użytkownik komputera. Od wyjęcia z pudełka i podłączenia kabla od sieci, wystarczyło kilka sekund by móc już korzystać, nie tylko z samej sieci WiFi, ale i wbudowanego w router dysku wewnętrznego, już na moim komputerze.

Reklama

Specyfikacja

  • Technologia - IEEE 802.11 n/g/b/a
  • Zakres pracy - 2.4GHz i 5GHz z możliwością jednoczesnej transmisji na obydwóch pasmach
  • Prędkość bezprzewodowa - Dual-Band N 450 + 450
  • Interfejs - Gigabit Ethernet
  • Wymiary - 32 mm/170 mm
  • Waga - 0,65 kg
  • Pojemność wewnętrznego dysku - 2 TB
  • Port Ethernet - 5 x 10/100/1000 Ethernet (4 LAN, 1 WAN)
  • Port USB - 1 x USB 2.0
  • Zgodność z dyrektywą RoHS - tak


Instalacja

Z racji tego, że nie dysponuję dodatkowym napędem na swoim laptopie, dołączona płyta instalacyjna została w pudełku. Tutaj więc od razu obawiałem się też pierwszych problemów przy podłączaniu routera. Na szczęście nic podobnego, wystarczyło podłączyć do sieci i skorzystać z przycisku na routerze WPS (Wi-Fi Protected Setup) oraz zaznaczeniu odpowiedniej opcji w systemie przy podłączaniu się do wykrytego WiFi, by móc od razu korzystać z Internetu na swoim urządzeniu.


Panel administracyjny

Wszelkie ustawienia routera możemy przeprowadzić korzystając tylko z przeglądarki, bez potrzeby instalacji dodatkowych programów, instalatorów itp. W pasku adresu wpisujemy //wdrouter, logujemy się poprzez standardowe dane admin, password.


Oczywiście, pierwsze kroki to zmiana hasła administratora. Polecam również zmianę wygenerowanych losowo haseł do obu sieci bezprzewodowych. W moim przypadku były zbyt słabe: pclab123.


Reklama

Konfiguracja wewnętrznego dysku


Dysk od razu widoczny jest w Eksploratorze Windowsa, jako nowe urządzenie. W panelu administracyjnym możemy ograniczyć do niego dostęp poprzez zabezpieczenie go hasłem. Jeśli dysponujemy dodatkowym dyskiem zewnętrznym, podpinamy go do routera poprzez port USB. Po wykryciu go, ustawienia również ograniczają się tylko do nadania mu hasła dostępu.

Reklama


Konfiguracja zdalnego dostępu

Ostatnią z pozycji, niezwykle przydatną, jest zdalny dostęp do naszych danych na wbudowanym dysku. Dzięki niemu możemy mieć dostęp do umieszczonych tam danych z dowolnego miejsca i urządzenia.


Jeśli dysponujemy smartfonem lub tabletem z iOS/Android, aby uzyskać dostęp do naszego dysku, możemy skorzystać z dedykowanych aplikacji WD 2go oraz WD Photos. W takim przypadku, w panelu administracyjnym generowane są kody aktywacji, które wpisujemy później w urządzeniu mobilnym. Możliwy jest również dostęp poprzez przeglądarkę. W tym celu zakładamy osobne konto z adresem email, na które logujemy się na stronie https://www.wd2go.com/login.do.


Reklama

Po zalogowaniu na swoje konto, wystarczy kliknąć na stronie otwarcie się folderu z naszymi plikami. Dostęp ten ograniczony jest dodatkowo koniecznością wpisania loginu i hasła do samego routera.


To w zasadzie wszystkie czynności, które musimy wykonać na początek, by móc w pełni korzystać z tego routera. Pominąłem tu ustawienia zaawansowane, są one zbyteczne. Wszystkie jego domyślne ustawienia, prócz tych, które wymieniłem, są wystarczające i niewymagające zmian w normalnym użytkowaniu go w domowym zaciszu.

Na koniec wspomnę jeszcze tylko o wbudowanej w to urządzenie technologii FasTrack Plus, dzięki której bez problemów możemy odtwarzać, na wszystkich podłączonych do routera urządzeniach, różnego rodzaju pliki multimedialne, takie jak filmy, muzykę czy gry, płynie, bez zacinania i opóźnień związanych z buforowaniem plików.

Podsumowując, co mogę powiedzieć na pewno o tym urządzeniu, to banalnie proste podłączenie i sama konfiguracja. Mogę go spokojnie więc polecić mniej zaawansowanym użytkownikom. Korzystałem z niego kilka dni, nie zauważyłem też przy tym żadnych zerwanych połączeń. Router ten, również może spełnić funkcję domowego centrum rozrywki, po podłączeniu do niego wszystkich urządzeń stacjonarnych jak i mobilnych, więc spełni też oczekiwania bardziej wymagających użytkowników. Co do ceny, w polskich sklepach, waha się w granicach 1200 zł za router z dyskiem 1TB, za 2TB będziemy musieli dopłacić około 200 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama