Felietony

Wątpicie w sukces Jokera? Ponad milion widzów w Polsce, zmierza po miliard dolarów. A ja pójdę czwarty raz

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

17

Sukces filmu Joker to coś, o czym od dawna marzyło studio Warner Bros. Produkcja święci triumfy w kinach wokół globu, gdzie zarobiła prawie miliard dolarów, zaś w Polsce frekwencja przekroczyła próg miliona widzów!

Zerwanie z uniwersum DC otworzyło nowe możliwości

Nowo obrana ścieżka przez Warner Bros. zaczyna przynosić prawdziwe efekty. Po porzuceniu dynamicznego rozwoju filmowego uniwersum DC, gdzie takie produkcje jak Batman V. Superman czy Liga sprawiedliwości kompletnie rozminęły się z oczekiwaniami fanów i krytyków, nadszedł czas na nowy rozdział współpracy Warner Bros i DC Comics. Plan ten zakłada realizację niezależnych od siebie filmów, w tym także produkcji z kategorii wiekowej R, czyli dedykowanych dorosłej widowni.

To najlepszy film tego roku. Kropka. Joker – recenzja

Po zgarnięciu Złotego Lwa w Wenecji, Joker zmierzał do kin ze sporymi aspiracjami. Trudno jednak było przewidzieć, jak zareaguje na niego zwykła publiczność. Nie brakuje słów krytyki, które zarzucają mu brak konkretnej fabuły i i gloryfikację przemocy, ale w mojej ocenie Joker jest dokładnie taki, jaki powinien być. Nikt nie starał się nakręcić obrazu wnikliwie analizującego psychikę takiej postaci jak Arthur Fleck, ani skomentować aktualnych nastrojów polityczno-społecznych. To bardziej dojrzałe i odmienne niż dotychczas spojrzenie na genezę największego przeciwnika Batmana. Nie brakuje w niej easter eggów zaadresowanych do najbardziej zagorzałych fanów, ale i bez nich seans dostarcza niemałej dawki emocji.

Joker lepszy od Deadpoola 2?

Sporo kontrowersji wokół filmu również przysporzyło mu obecności w mediach i zwiększyło zainteresowanie tytułem przez widzów, którzy mogliby na niego nie zwrócić uwagi. W konsekwencji, taki rozgłos przekłada się na bardzo dobre wyniki finansowe w box office, które zbliżą go do 900 milionów dolarów na koncie - obecnie licznik wskazuje na 737 milionów dolarów po trzecim, bardzo dobrym weekendzie, ale Joker nie zadebiutował jeszcze na jednym z największym rynków, czyli w Chinach. Deadpool 2 zdołał zarobić 783 miliony dolarów i to właśnie z nim Joker mierzy się przede wszystkim w tych statystykach - na wynik filmu z Ryanem Reynoldsem składają się jednak wpływy z Chin oraz powrotu do kin w wersji ocenzurowanej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce natomiast, jak informuje lokalny oddział Warner Bros., Joker zdołał zgromadzić ponad 1 milion widzów w salach kinowych i nie jest to jego ostatnie słowo, bo seansów w repertuarach multipleksów wciąż nie brakuje. Przede mną prawdopodobnie ostatni, czwarty seans, bo taki film chce się oglądać w kinie bez końca.

Rekordy, kontrowersje i skandale wokół Jokera. Ten film nie mógł być lepszy

W międzyczasie na jaw wychodzą kolejne zakulisowe wydarzenia, które napędzają zainteresowanie filmem. Media donoszą bowiem, że wcielający się w Jokera w filmie Suicide Squad Jared Leto miał starać się nie dopuścić do realizacji filmu z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Legion samobójców został kiepsko przyjęty, a w jego nowej części pojawi się niemal w całości wymieniona obsada. Zabraknie w niej oczywiście Leto, który najwyraźniej nie mógł pogodzić się z tak szybkim pożegnaniem z rolą Jokera.

Jeszcze stosunkowo niedawno studio WB miało brać pod uwagę powrót do uniwersum, w którym Leto był Jokerem, ale po sukcesie obrazu Todda Philipsa raczej nie będzie to już tematem do dyskusji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu