Facebook

W końcu! Policja zatrzymała organizatorów fałszywych konkursów na Facebooku

Grzegorz Ułan
W końcu! Policja zatrzymała organizatorów fałszywych konkursów na Facebooku
26

Ileż to razy już pisaliśmy o tym procederze i cały czas, systematycznie, co kilka miesiecy pojawiały się nowe. Pojawiali się też nowi oszukani, którzy dali się nabrać na atrakcyjnie wyglądające oferty. W końcu wzięła się za to Policja i już mamy pierwsze zatrzymania.

Grupę przestępczą, zajmującą się organizacją takich konkursów czy fałszywych wyprzedaży, rozpracowali Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Zakopanem. Przestępcy zarejestrowali setki stron internetowych z konkursami i loteriami, w których obiecywali wygranie wybranych towarów, np. bonów (bony odzieżowe, bony paliwowe, bony wycieczkowe, bony na doładowanie telefonu, bony na sprzęt RTV) o wartości od 50 do 1500 zł.

Aby otrzymać taki towar, należało wysłać wiadomość SMS Premium, której koszt wynosił 25 zł netto (30,75 zł brutto). Osób, które się na to nabrało oszacowano w liczbie 160 tys. Nie podano kwoty, jaką tym sposobem wyłudzili, ale ustalono, że sprawcy w ramach rozliczenia środków za usługi premium sms, tylko od jednego podmiotu świadczącego dostęp do takich usług, otrzymali kwotę ponad 1,3 mln zł prowizji.

Oszuści, aby uwiarygodnić swoje strony internetowe z konkursami/loteriami, zatrudniali młode osoby, nie znające się na przepisach prawa i oferując im łatwy zarobek dużych pieniędzy, namawiali do tworzenia fikcyjnych profili na znanym portalu społecznościowym. Ich zadaniem było wystawiane nieprawdziwych postów i komentarzy, informujących o rzekomym „wygraniu bonu” z zaproszeniem do wzięcia udziału w oferowanych konkursach/loteriach.

Do reklamy swoich usług, wykorzystywali znany portal społecznościowy, na którym kupowali od innych osób fanpage mające po kilka lub kilkaset tysięcy „polubień” (tzw. lajków) a następnie zmieniali informacje przypisane do fanpage pod konkretny, działający w danym czasie konkurs z ofertą bonów. W ten sposób uwiarygodniali swoje konkursy, gdyż potencjalni odbiorcy widząc „tysiące polubień” (lajków) oraz pozytywne komentarze, uznawali że konkurs jest prawdziwy i mogą rzeczywiście coś wygrać, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością wysłania wiadomości sms o podwyższonej kwocie.

Scenariusz procederu idealnie pasuje do tych konkursów, które opisywaliśmy Wam na Antyweb. Mam nadzieję, że dzięki temu zatrzymaniu drastycznie spadnie ich ilość, a nagłośnienie tego sprawi, że więcej ludzi zrozumie, że takie konkursy to ściema od samego początku.

Wszyscy zatrzymani zostali areszrowani na 3 miesiace. Grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Źródło: Policja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu