Moje przemyślenia

W końcu oddzielimy życie prywatne od korporacyjnego - Samsung wprowadza wirtualizację do smartfonów

Szymon Barczak
W końcu oddzielimy życie prywatne od korporacyjnego - Samsung wprowadza wirtualizację do smartfonów
5

VMWare już od jakiegoś czasu szykuje się do wejścia z impetem na rynek mobilny. Do tej pory dostępna jest jedynie aplikacja podglądowa VMWare View, oferująca możliwość zdalnego dostępu do komputerów z Windows. Nie ma jednak jeszcze żadnej możliwości uruchomienia maszyny wirtualnej na samym smartfoni...

VMWare już od jakiegoś czasu szykuje się do wejścia z impetem na rynek mobilny. Do tej pory dostępna jest jedynie aplikacja podglądowa VMWare View, oferująca możliwość zdalnego dostępu do komputerów z Windows. Nie ma jednak jeszcze żadnej możliwości uruchomienia maszyny wirtualnej na samym smartfonie. Taki stan rzeczy ma się wkrótce zmienić, bo jak donosi Arstechnica, nie tylko LG weszło w porozumienie z gigantem wirtualizacji, ale również i inny koreański producent telefonów z Androidem - Samsung. Produkt, jaki chce wnieść VMWare na rynek, ma być wartością dodaną głównie dla korporacji, gdyż umożliwi tworzenie dwóch osobnych środowisk na jednym telefonie - prywatnego i służbowego.

Nikt chyba obecnie nie wyobraża sobie życia bez telefonu. Niektórzy posiadają nawet dwa. Jest to spowodowane tym, że w dzisiejszych czasach ludzie chcą być dostępni zarówno dla rodziny czy przyjaciół, ale jednocześnie muszą być dostępni jako pracownicy czy szefowie firm. Jedni radzą sobie wykorzystując jeden telefon dla obu środowisk - korporacyjnego i prywatnego. Inni wybierają rozwiązanie polegające właśnie na oddzielenie środowisk poprzez zakup dwóch egzemplarzy telefonu. Znana jest również sytuacja, w której niektóre osoby decydują się na zakup telefonu z dwoma slotami na kartę SIM.

VMWare we współpracy z takimi partnerami jak LG czy Samsung chce rozwiązać ten problem, a przynajmniej na Androidzie. O ile LG zadeklarowało wsparcie w dostarczeniu technologii Horizon Mobile już w zeszłym roku, o tyle o pomyśle zrobiło się głośno dopiero teraz, kiedy na wdrożenie tego pomysłu na swoje smartfony zdecydował się gigant rynku mobilnego - Samsung.

Na czym ma polegać owa technologia? VMWare wprowadzi na smartfony narzędzie, które stworzy dwa osobne środowiska działające w maszynie wirtualnej. Będą one w pełni odseparowane od siebie. Korporacje już zacierają ręce, gdyż pozbawi je to wielu problemów i zagrożeń takich jak malware zainstalowany wraz z nową grą na telefonie pracownika, który ma dostęp do firmowego VPN.

To nie koniec korzyści dla firm. Narzędzie będzie oferowało podgląd pulpitu, zdalne wgrywanie i aktualizacja oprogramowania czy też wymuszenie listy zainstalowanych programów. Tak, Android w wersji korporacyjnej pozbawiony będzie Android Marketu, a jedynymi dostępnymi u pracownika aplikacjami będą te zainstalowane odgórnie. Kolejny plus dla działu bezpieczeństwa danych firm.

Horizon Mobile trafi w najbliższym czasie na tablety Samsunga oraz smartfon Galaxy S II. Dopiero później trafi ona na pozostałe modele Samsunga oraz LG, a także innych partnerów, którzy zdecydują się współpracować z VMWare. Technologia jest wciąż dopracowywana, jednak twórcy mówią już z góry, że w przeciwieństwie do desktopów, na Androidzie wirtualizacja spowoduje jedynie niewielki spadek wydajności, a sam Horizon Mobile będzie działał zarówno na dwurdzeniowych, jak i jednordzeniowych procesorach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Samsung