Motoryzacja

Volkswagen zakończy sprzedaż aut spalinowych w 2035 roku w Europie

Kamil Pieczonka
Volkswagen zakończy sprzedaż aut spalinowych w 2035 roku w Europie
16

Kilka tygodni temu Audi ogłosiło, że ostatnie auto spalinowe pokaże w 2026 roku, a ich sprzedaż zakończy około 2033 roku. Teraz podobną deklarację mamy dla całej grupy Volkswagena, choć dotyczy ona tylko Europy.

Spalinowe Volkswageny znikną z Europy

Klaus Zellmer, członek zarządu Volkswagena odpowiedzialny za sprzedaż powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety Muenchner Merkur, że między 2033, a 2035 jego firma zaprzestanie sprzedaży samochodów spalinowych w Europie. Wygląda więc na to, że Niemcy praktycznie wycofają się z produkcji aut spalinowych na Starym Kontynencie w ciągu najbliższych 15 lat. Volkswagen już w 2030 roku chce aby aż 70% jego sprzedaży stanowiły samochody elektryczne, co jest ambitnym celem ale wygląda na to, że możliwym do zrealizowania. Tym bardziej, że prace rozwojowe nad konwencjonalnymi napędami praktycznie przestają już być prowadzone.

Warto też odnotować, że powyższa deklaracja dotyczy tylko Europy, gdzie wymagania dotyczące emisji spalin przez samochody są najbardziej rygorystyczne. W pozostałych częściach globu Volkswagen nadal będzie oferował swoje samochody z silnikami spalinowymi. Dotyczy to nie tylko mniej rozwiniętych państw z Afryki czy Ameryki Południowej, ale również USA oraz Chin. Wygląda więc na to, że na globalną elektryczną rewolucję poczekamy znacznie dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że firma do 2050 roku chce mieć neutralny wpływ na środowisko pod względem emisji CO2 na poziomie globalnym.

Można oczekiwać, że w najbliższych latach coraz większa liczba producentów samochodów zacznie ogłaszać swoje cele związane z elektryfikacją floty. Biorąc pod uwagę, że wiele europejskich krajów ma w planach zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych między 2025 (Norwegia), a 2040 rokiem (Francja) to wszyscy będą musieli się do tego dostosować. Ford chce od 2030 sprzedawać w Europie tylko auta elektryczne, a Honda ma plan aby podobny stan osiągnąć w 2040 roku. Volskwagen doskonale wpisuje się w ten trend i wiele wskazuje na to, że nic już nie powstrzyma elektrycznej rewolucji.

źródło: Reuters

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu