Przeglądarki internetowe

Garść nowości w przeglądarce Vivaldi. Koniec irytujących powiadomień uprawnień dla witryny

Weronika Makuch
Garść nowości w przeglądarce Vivaldi. Koniec irytujących powiadomień uprawnień dla witryny
11

Vivaldi to ciekawa alternatywa wobec Chrome, Firefoksa, Edge czy Opery. Fani nie mają na co narzekać, ponieważ wciąż się rozwija.

Aktualizacja Vivaldi 2.9 ulepszy menu, ogólne ustawienia powiadomień i wydajność samej przeglądarki. Brzmi to całkiem zachęcająco, prawda? Zobaczmy, co konkretnie przygotowali dla nas producenci, aby uświetnić sposób użytkowania ich produktu.

Menu

Użytkownicy systemów Windows i Linux mogą ustawić menu przeglądarki Vivaldi tak, jak chcą - jako ikonę lub w górnej części okna. Mogą nawet wybrać ikonę stylu menu, personalizując ją bardziej pod siebie. Wszystko będzie dało się zrobić z poziomu ustawień. Twórcy postarali się również, aby dostęp do preferowanych funkcji stał się bardziej intuicyjny. Espen Sand, programista Vivaldi, mówi:

Wielu użytkowników woli uzyskiwać dostęp do ważnych funkcji za pomocą paska menu. W najnowszej aktualizacji znacznie poprawiono nawigację w menu za pomocą klawiatury i myszy.

Do menu dodano kilka nowych elementów. Jednym z nich są nowe panele (Web panels). Użytkownicy uzyskają dostęp do niestandardowych paneli za pomocą górnego menu. Ułatwi to dostęp do stron, które zostały dodane do paska bocznego. Oprócz tego modyfikacji ulegnie pasek kart. Dostęp i ukrywanie go będzie możliwe dzięki jednemu kliknięciu. Same zakładki również otrzymają nową funkcję. Po kliknięciu na zakładkę prawym przyciskiem myszy użytkownik uzyska dostęp do menu kontekstowego. Natomiast funkcja "zgłoś błąd" będzie dostępna bezpośrednia z menu "pomoc".

Wielu z Was na to czekało. Vivaldi już jest na Androidzie!

Domyślne uprawnienia dla witryny

Twórcy przeglądarki Vivaldi zwracają uwagę na nagminne powiadomienia z "losowych" witryn. Dla wielu użytkowników są one co najmniej niepożądane. Opcja odrzucania powiadomienia jednego po drugim rzecz jasna wciąż będzie dostępna i bardziej cierpliwi wciąż mogą z niej korzystać. Użytkownicy dostaną jednak również możliwość "wytłumienia" tychże zakłóceń dla ogółu, nie pojedynczych stron. Vivaldi oferuje opcję ustawienia domyślnych preferencji dla powiadomień odnośnie do dźwięku, geoolokalizacji, dostępu do kamery, mikrofonu, czujników ruchu czy urządzeń Bluetooth. Jeśli użytkownika wyskakujące okienka denerwują, będzie mógł bez problemu pozbyć się ich poprzez zmianę opcji w ustawieniach, dostosowując wszystko do osobistych wymagań i preferencji.

Inne

Oprócz wyżej wspomnianych udogodnień, przeglądarka Vivaldi zaoferuje użytkownikom kilka drobniejszych zmian. Ulepszono funkcję wideo dla systemy macOS. Najnowsza wersja ma rozwiązać wiele problemów z HTLM5 i sprawić, że filmy będą działały dużo lepiej nawet na starszych sprzętach. Poprawiono także ogólną wydajność przeglądarki, przyspieszając otwieranie i zamykanie zakładek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu