Polska

Vimeo On Demand - nowa usługa VOD dostępna w Polsce

Konrad Kozłowski
Vimeo On Demand - nowa usługa VOD dostępna w Polsce
1

Serwis Vimeo rozpoczyna kolejny etap w historii swojego rozwoju. Po umożliwieniu twórcom treści udostępniania wideo za opłatą nadszedł czas na utworzenie oferty z pełni profesjonalnymi produkcjami: filmami i serialami. W odróżnieniu od innych usług, Vimeo On Demand od samego początku obecne jest w 150 krajach, w tym w Polsce.

Na start asortyment Vimeo nie wgniata w fotel. Nie znajdziemy tu dziesiątek hitów z ekranów kinowych czy telewizyjnych, ale taka sytuacja była do przewidzenia, gdy w grę wchodzi globalny zasięg usługi. Vimeo nie jest firmą kalibru Netfliksa, więc takie porównanie byłoby nie na miejscu. Serwis stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym rynku, świętuje pierwsze umowy licencyjne i cieszy się z pierwszych transakcji. W czym więc możemy wybierać?

Oferta jest dość specyficzna

Największym dostarczycielem treści jest w tej chwili Lionsgate, dzięki czemu w ofercie pojawiły się takie seriale jak Mad Men, Orange is the New Black, Weeds, Nurse Jackie, Ascension czy Manhattan. Wszystkie te i wiele innych jest w tej chwili na promocji, co oznacza że pełne sezony seriali można nabyć za około 30-40 złotyc w wersji HD. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować pojedyncze odcinki, lecz takie transakcje są zupełnie nieopłacalne. Przypomina to odrobinę ofertę iTunes - oczywiście nie w polskiej odsłonie, bo ta do tej pory nie doczekała się obecności produkcji telewizyjnych, seriali.

Jeśli chodzi o filmy, to musimy nastawić się na dość ograniczony katalog, a co więcej - po prostu niszowy. Budowanie oferty VOD nie jest łatwe, o czym przekonuje się na każdym kroku Netflix. 150 krajów, gdzie startuje Vimeo On Demand, to robiąca wrażenie liczba, ale przed Vimeo jeszcze naprawdę mnóstwo pracy, zanim będziemy mogli napisać, że usługa staje się równym konkurentem dla obecnych od wielu lat marek.

Na razie tylko iOS i Android. Reszta "wkrótce"

Na czym możemy oglądać nabyte tytuły? Vimeo dysponuje bardzo szerokim wachlarzem, wspiera także sporo urządzeń podłączanych do TV. Aplikacje mobilne dostępne są na platformy iOS, Android i Windows Phone, ale wspierane są obecnie tylko dwie pierwsze. Ogólnie obsługiwany jest Chromecast, Apple TV, Roku, Xbox 360, Fire TV oraz wybrane modele Samsung Smart TV. To otwiera spore możliwości, ale aktualnie wspomina się tylko o dostępności zakupionych treści na urządzniach z Androidem oraz iOS-em.

Trzeba napisać wproste - Vimeo On Demand nie będzie wielkim hitem w Polsce, szczególnie ze względu na ceny. Te nie są zbyt atrakcyjne bez promocji. Jest coś jeszcze - serwis nie jest dostępny w języku polskim i brakuje jasnego komunikatu na temat wersji językowych (dźwięk oraz napisy), które będą do naszej dyspozycji po zakupie. Wysłałem zapytanie w tej kwestii i gdy tylko otrzymam odpowiedź zaktualizuję wpis. Jak zawsze jednak kij ma dwa końce - pełny sezon jednego ze wspomnianych seriali, chociażby Mad Men za 40 zł w HD, to całkiem niezła okazja, z którą nie jest w stanie konkurować nikt na polskim rynku VOD. Jeśli oczywiście nie przeszkadza Wam niezbędne ciągłe połączenie z siecią - nie wszystkie zakupione materiały są dostępne w trybie offline.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu