Telewizja

ViaPlay zatrzęsie polskim rynkiem TV i VOD? Oferta i umowy robią wrażenie

KK
Konrad Kozłowski
39

ViaPlay przygotowuje się do startu w Polsce. Platforma uruchomi własny serwis VOD, ale będzie też obecna u operatorów telewizji - właśnie podpisano konkretny kontrakt. Co oznacza start ViaPlay w naszym kraju?

Ci nawet mniej uważnie obserwujący rynek kibice na pewno zauważyli wzmianki o nadchodzących zmianach w przyszłych latach. ViaPlay mocno rozpycha się łokciami i choć w te wakacje oferta serwisu nie będzie tak imponująca, to zapewnienie sobie na 2022 rok tak silnych marek jak Formuła 1, niemiecka Bundesliga i angielska Premier League z pewnością zaowocują wzrostem zainteresowania ze strony widzów.

Netflix weryfikuje konta w Polsce. Test ograniczania udostępniania nadal trwa

Wszyscy pamiętamy, jak tę rolę przyjęło Eleven Sports po wejściu do Polski i jak wiele zmieniło to na naszym rynku, także w kontekście dostępności treści online, bo niemal od początku można było wykupić dostęp przez Internet i oglądać na www lub telewizorze bez dodatkowych zobowiązań z pośrednikami. Eurosport uczynił podobnie już jakiś czas temu uruchamiając Eurosport Player, a ViaPlay nie zamierza odpuścić jakiegokolwiek widza.

ViaPlay pokaże Premier League, Bundesligę, Formułę 1 i rozgrywki UEFA

Rozbudowa portfolio ViaPlay zaczęła się na początku tego roku, a w ofercie znalazły się Bundesliga oraz rozgrywki UEFA - Ligi Europy UEFA oraz Ligi Konferencji Europy UEFA. Platforma nabyła prawa do transmisji od początku sezonu 2021/22 do końca sezonu 2023/24. O rok dłużej ViaPlay posiada prawa do wspomnianej niemieckiej ligi piłki nożnej.

TVP uruchomi platformę cyfrową z dekoderem i kanałem w 4K!

Dużym tąpnięciem było ogłoszenie przejęcia praw do F1, dla której prawdziwym domem stało się w ostatnich latach Eleven Sports, które przyzwyczaiło nas do obszernych relacji, w tym wieści bezpośrednio z torów zmagań kierowców. Od 2023 roku prawa na wyłączność trafią do ViaPlay, które rozbudowuje też swoje grono ekspertów - na czele redakcji stanął Paweł Wilkowicz. Dołączyli do niego w późniejszym czasie Rafał Wolski, Piotr Domagała, Michał Zachodny i Tomasz Urban.

"Jestem bardzo szczęśliwy, lecz jednocześnie podchodzę z dużą pokorą do tego nowego i ekscytującego zadania. Jestem bardzo zadowolony z mojej dotychczasowej pracy w Sport.pl, było to niemal 8 naprawdę fantastycznych lat, ale wobec takiej propozycji po prostu nie mogłem przejść obojętnie. W trakcie rozmów prowadzonych z zespołem NENT Group zrozumiałem, że mamy bardzo podobne pomysły na to, w jaki sposób tworzyć dobre, dostarczające rozrywki, a zarazem angażujące odbiorców treści. Nie mogę się doczekać by pomóc Viaplay w osiągnięciu pozycji najchętniej wybieranej platformy do oglądania światowej klasy wydarzeń sportowych transmitowanych na żywo w Polsce" - Paweł Wilkowicz.

ViaPlay obejrzymy online oraz u operatorów Vectra i UPC

Od 2022 roku, przez 6 kolejnych sezonów, Viaplay będzie transmitował na żywo wszystkie mecze Premier League, co jest dużą stratą dla CANAL+, którego oferta sportowa zaczyna się znacząco kurczyć. Największymi markami w tej chwili w ofercie serwisu są polska Ekstraklasa, żużlowa Ekstraliga (współdzielona z Eleven Sports) oraz żużlowy cykl Speedway Grand Prix wyłaniający mistrza świata. Niewykluczone, że ViaPlay dojdzie do porozumienia z CANAL+ i oferta nowej platformy zawita w ofercie operatora, a być może także w serwisie online CANAL+.

Wstępna lista nowości Netflix na sierpień, a w niej sporo dobra!

https://twitter.com/Marcin_Raczka/status/1418562245987127297

Wisienką na torcie działań ViaPlay w ostatnim czasie są bowiem nawiązywane współprace z kolejnymi platformami - Vectra i UPC - które będą oferować katalog na swoich dekoderach. ViaPlay to jednak nie tylko sport, ale także seriale i filmy, w tym własne oryginalne produkcje np. Fort Boyard. W aplikacji ViaPlay na smart TV można natomiast podejrzeć ofertę VOD, gdzie znajdują się m. in. "FBI", "Community", "Opowieść podręcznej" czy "Most nad Sundem".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu