Po Godzinach

Do niedawna się nie liczył, teraz wszyscy chcą go w Marvelu. Oto Venom

KK
Konrad Kozłowski
6

Film "Venom" spowodował, że o tej postaci ponownie zrobiło się głośno. Kim/czym jest Venom? Czy Venom należy do MCU? W jakich filmach można oglądać Venoma?

?

Venoma (symbionta) z pewnością każdy kojarzy przede wszystkim z roli przeciwnika Spider-Mana w animacjach, grach czy filmach. Jest to jedna z postaci z komiksów Mavela, pozaziemska forma życia, która na Ziemi potrafi przeżyć głównie dzięki egzystencji w symbiozie z człowiekiem. Wśród nosicieli Venoma znalazł się nawet Spider-Man (przywdziewając pamiętny czarny strój), ale także wiele innych znanych postaci jak Eddie Brock czy Harry Osborn. W obydwu przypadkach Venom stawał się przeciwnikiem dla Spider-Mana, ale gdy dotyczyło to postaci Flasha Thompsona, to mieliśmy do czynienia z sojusznikiem Spider-Mana o nazwie Agent Venom.

Na niektóre hity jeszcze zaczekamy. Nowe daty premier filmów Disney’a, Marvela, Pixara i Lucasfilm

Pomimo tego, że Venom potrzebuje hosta, by przetrwać, jego zdolności są naprawdę okazałe. Potrafi zmieniać formę i kształt, a także zwiększać swoją objętość. Bez problemu przybiera też postać gospodarza, pozostając niewidocznym dla otoczenia. Posiada też możliwość przechowywania większych i cięższych przedmiotów bez zwiększania masy gospodarza. Przejawia także zdolności telepatyczne, szczególnie w kontakcie z hostem.

Co ciekawe, po kontakcie ze Spider-Manem w pierwszej kolejności po przybyciu na Ziemię, Venom wyposaża każdego kolejnego gospodarza w moce tego superbohatera. To pozwala mu też pozostać niewykrytym przez pajęczy zmysł Spider-Mana. Venom odznacza się niebywałą siłą i wytrzymałością, większość uzbrojenia pochodzenia ziemskiego nie jest w stanie mu zrobić krzywdy. Posiada charakterystyczne uzębienie (niezwykle ostre), a z pyska zazwyczaj wystaje mu długi język. Pozostaje jednak wrażliwy na fale dźwiękowe oraz ogień.

a

Venom po raz pierwszy na kartach komiksu pojawił się w 252 zeszycie "The Amazing Spider-Man", choć biorąc pod uwagę chronologię Marvela będzie to 8 zeszyt serii "Superbohaterowie Marvela: Tajne Wojny". Postać pojawia się w wielu komiksach o Spider-Manie, a także w w seriach "Thunderbolts", w tym "Wiara w Potwory" czy "Bez pardonu". Doczekał się własnego, tytułowego komiksu "Venom".

Venom dwukrotnie wystąpił na dużym ekranie. Po raz pierwszy mogliśmy go zobaczyć w filmie "Spider-Man 3" z 2007 roku w reżyserii Sama Raimi, gdzie był jednym z kilku przeciwników głównego superbohatera. Ten natłok był jednym ze wskazywanych problemów produkcji, bo i dla samego Venoma nie pozostało wystarczająco czasu na ekranie, by móc opowiedzieć jego historię od samego początku, po wprowadzeniu postaci w tym filmie.

To nie jest Venom, którego chciałem zobaczyć na kinowym ekranie

Na jego powrót w pełnometrażowej produkcji czekaliśmy aż do 2018 roku, gdy Sony postanowiło nakręcić film dedykowany tylko tej postaci tytułując ją po prostu "Venom". Główną rolę zagrał Tom Hardy wcielając się w Eddiego Brocka - dziennikarza śledczego, który nie odpuszcza nawet wtedy, gdy sprawa może zaszkodzić potężnym ludziom. Film okazał się zaskakująco dobrym widowiskiem, pokazał udany humor i efekty specjalne - krytycy byli zaskoczeni udaną produkcją, ponieważ ich zdaniem film nie był dobry, ale widownia przyjęła go naprawdę dobrze. Poskutkowało to nowymi zestawami LEGO Venom i przyspieszyło decyzję o nakręceniu sequela i druga część będzie nosić tytuł "Venom: Let There Be Carnage".

?

Sytuacja z kinowych filmów Marvela i Sony generuje niemałe zamieszanie, ponieważ Venom znajdował w jednym z dwóch oddzielnych uniwersów filmowych, pomimo tego samego pochodzenia. Wynikało to z przejęcia praw do postaci przez Sony kilka lat temu i z tego powodu Marvel/Disney nie mogli skorzystać z Venoma w swoich filmach w ramach Marvel Cinematic Universe. Porozumienie w sprawie postaci Spider-Mana pozwoliło na pojawienie się Człowieka Pająka już w kilku produkcjach MCU.

W styczniu tego roku oficjalnie potwierdzono przynależność nadchodzącego "Morbiusa" od Sony do Marvel Cinematic Universe, co mogło też potwierdzić obecność "Venoma" i powstającej drugiej części w MCU. Takiego komunikatu jeszcze nie było, więc zdania są nadal podzielone, choć najczęściej mówi się, że "Venom" jak na razie do MCU nie trafił.

Według nieoficjalnych informacji sprzed premiery "Venoma" końcówka filmu miała jednoznacznie wskazywać na przynależność produkcji do MCU (przez obecność Spider-Mana Toma Hollanda), ale nic takiego się wydarzyło. Podobne plotki dotyczą drugiej odsłony, tym bardziej, że w przypadku Spider-Mana Disney zdołało ponownie dogadać się do jego udziału w przyszłych filmach MCU, pomimo poważnych kłopotów w negocjacjach.

Jak oglądać filmy Marvela? Kolejność ma kluczowe znaczenie

W przypadku komiksów Venom znajduje się oczywiście w uniwersum Marvela, gdzie nie występują żadne poważne komplikacje.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: