Felietony

Valve robi niespodziankę na święta - Steam Beta na Linuksa ogólnie dostępny wraz z 39 grami

Jan Rybczyński
Valve robi niespodziankę na święta - Steam Beta na Linuksa ogólnie dostępny wraz z 39 grami
26

To moment na który czekało wielu graczy. Steam na Linuksa przeszedł z fazy zamkniętej bety, z której mogli korzystać tylko ci, którzy otrzymali zaproszenia, do otwartej bety, co oznacza, że każdy może spróbować jak działa jedna z najpopularniejszych platform dystrybucji cyfrowej na systemie spod zna...

To moment na który czekało wielu graczy. Steam na Linuksa przeszedł z fazy zamkniętej bety, z której mogli korzystać tylko ci, którzy otrzymali zaproszenia, do otwartej bety, co oznacza, że każdy może spróbować jak działa jedna z najpopularniejszych platform dystrybucji cyfrowej na systemie spod znaku pingwina. Co nie mniej istotne, wybór gier, ja na początek jest całkiem obiecujący - 39 pozycji. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, żeby umilić świąteczny wypoczynek. Jestem niezmiernie ciekaw jak szybko będzie rozwijał się Steam na Linuksa, niesie to ze sobą szersze konsekwencje, również dla osób, które nie korzystają z Linuksa.

Co znajdziemy na liście 39 obecnie dostępnych gier? Cóż, nie ma się co oszukiwać, w większości są to gry, które wersje Linuksowe posiadały już wcześniej, które powstały przy okazji chociażby udziału w Humble Indie Bundle, który wymaga aby gra była dostępna na wszystkie trzy platformy. W efekcie często premiera na pingwina i udział w HIB są łączone, nie inaczej jest jest i tym razem, co opisałem już w osobnym artykule.

Są jednak tytuły, w które na Linuksie zagramy po raz pierwszy, przykładem może być jedna z moich ulubionych gier - Team Fortress 2, która na dodatek jest pozycją free to play - możemy ją zainstalować za darmo. Są też inne nowości w świecie Linuksa, należą do nich Killing Floor i Serious Sam 3. Są to typowe, pełne akcji strzelanki, umożliwiające zabawę w trybie dla jednego gracza, multiplayer oraz w kooperacji z innymi graczami.

Jeśli miałbym polecić jakieś gry, które pojawiły się na Linuksie już wcześniej, z pewnością wymieniłbym:

  • Trine 2 - piękną wizualnie platformówkę, z zaawansowaną jak na ten typ gry fizyką i możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy trzema różnymi klasami postaci: złodziejem-łucznikiem, wojownikiem i magiem.
  • Frozen Synapse - uczta dla fanów planowania, strategii i taktyki, zarówno w misjach dla pojedynczego gracza, ale przede wszystkim przeciwko innym graczom. Całość uzupełnia rewelacyjny podkład dźwiękowy.
  • Amnesia: The Dark Descent oraz dwie gry z serii Penumbra - dla osób szukających mocnych wrażeń, miłośników horrorów. Te pozycje naprawdę potrafią przestraszyć, nawet w biały dzień, gra w nocy na słuchawkach to już wyzwanie dla osób naprawdę lubiących strach.

Listę wszystkich gier Steam na Linuksa można znaleźć tutaj.

Zwracam uwagę, że jest to wciąż wersja beta i należy spodziewać się różnych problemów. W razie napotkania takowych można je zgłaszać na GitHub. Warto również zajrzeć do społeczności Steam poświęconej Linuksowi, grom i wszystkiemu co łączy ze sobą jedno i drugie.

Dajcie znać w komentarzach czy Steam dla Linuksa sprawia dużo problemów, oraz czy gry uruchomione na różnych systemach pozwalają już synchronizować zapisany stan gry. Znacznie ułatwiłoby to korzystanie z dwóch systemów operacyjnych naprzemiennie.

Poprawne działanie i sukces Steam na Linuksie może w przyszłości doprowadzić do powstania konsoli dedykowanej Steam, działającej pod kontrolą tego wolnego i darmowego systemu operacyjnego. W efekcie mogłoby to doprowadzić do osłabienia pozycji Windows wśród graczy i zmiany w podziale rynku pomiędzy obecne i nextgenowe konsole. Ale to wciąż bardziej odległa przyszłość.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu