Android

Uwaga na nową aplikację w Google Play - "naciąga" na roczną subskrypcję za tysiąc złotych!

Grzegorz Ułan
Uwaga na nową aplikację w Google Play - "naciąga" na roczną subskrypcję za tysiąc złotych!
24

Unzip files - Zip file opener - to aplikacja, która pojawiła się w sklepie Google Play, a która pojawić się w nim nie powinna. Żeruje na naiwności, a może bardziej na nieuwadze użytkowników systemu Android.

Rzadko mamy możliwość złapać takie próby naciągania, zwykle po wykryciu są szybko usuwane ze sklepu, tym razem dzięki czujności naszego Czytelnika możemy zobaczyć na żywo, jak to wygląda.

Co więcej, od grudnia pobrano ją ponad milion razy i wystawiono jej prawie 3 tysiące ocen. Musi więc być bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania na hasło rozpakowania plików, zresztą w opisie pojawia się ono kilkanaście razy, więc typowo pozycjonujący opis.

W Google Play jest wiele aplikacji do rozpakowywania plików i to za darmo, a ta nie wydaje się jakimś majstersztykiem w tym zastosowaniu, by płacić za to 1000 zł, co roku.

Nie jest to nielegalne, zresztą wszystko jest opisane wyraźnie przy zapisywaniu się do subskrypcji, ale często się okazuje, że nieświadomi użytkownicy klikają dalej, dalej, by już tylko uruchomić dany program czy grę, a w takim przypadku mogliby się mocno zdziwić po 3 dniach używania, gdyby z konta pobrało im aż 1000 zł za nic praktycznie.

Można powiedzieć, że nie żal nikomu takich osób, które bez opamiętania klikają, co popadnie bez wczytania się w mały druczek, to prawda, ale mówimy tak, dopóki takie coś nie spotka któregoś z naszych bliskich. Tak więc uważajcie, uczulcie znajomych czy mniej obeznanych członków rodziny.

Dziękujemy Przemysławowi za podesłanie tej informacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu