Felietony

Dla Carrefoura ustawowy dzień wolny od handlu to nie to samo, co ustawowo wolny od pracy

Grzegorz Ułan
Dla Carrefoura ustawowy dzień wolny od handlu to nie to samo, co ustawowo wolny od pracy
231

Jak planowali, tak zrobili. Pod koniec lutego informowałem Was o planach Carrefoura, co do przeniesienia ich sklepu internetowego z ecarrefour.pl pod nowy adres zakupycodzienne.carrefour.pl i ze zmienioną nazwą Carrefour.pl – Zakupy codzienne. To ewidentne nawiązanie do ustawy zakazującej handlu w wybrane niedziele miesiąca. Jednak, tak jak przewidywano, ustawę tę można łatwo ominąć, co też robią największe sklepy.

Tesco, Lidl czy Biedronka wydłużają czas pracy w soboty przed wolnymi niedzielami i rozpoczynają dużo wcześniej w poniedziałek czy inne zabiegi minimalizujące utrudnienia w te dni dla klientów.

Ale zostaje też internet i tu z pewnością nie odpuszczą tematu. Carrefour zapowiedział uruchomienie nowego esklepu Carrefour.pl – Zakupy codzienne 6 marca, kilka dni przed pierwszą niedzielą wolną od handlu. Wczoraj sprawdzałem jeszcze nie działała, ale dziś już owszem, dostępna jest pod nowym adresem i ciekawości sprawdziłem czy można zamówić wybrane produkty z dostawą w niedzielę 11.03 marca.

Zakaz handlu jednak można ominąć

Można, przez cały dzień do 20:00 będą rozwożone zamówione towary przez kurierów. Ktoś powie, ale żeby dostać te zakupy w niedzielę, pewnie trzeba je zamówić w sobotę. Ok, ale przecież to nie jest tak, że oni w sobotę zapakują wszystkie samochody i one w niedziele przez cały dzień będą tak kursować. Sporo ludzi będzie musiało w niedziele je przez cały dzień kompletować, pakować i ładować do samochodów dostawczych.

Jeszcze pod poprzednim wpisem zastanawiałem się, czy będzie to możliwe, bo w regulaminie tego nowego sklepu internetowego, dostawy w niedzielę są możliwe prócz dni ustawowo wolnych od pracy:

Dostawa Towarów jest realizowana 7 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 22:00, w niedziele od 8:00 do 20:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Jednak tak jak przypuszczałem, dla Carrefoura dzień wolny od handlu to nie to samo, co dzień wolny od pracy:

Mamy tu określenie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, to się jednak odnosi do świąt, nie do wybranych niedziel (wolne od pracy – wolne od handlu). Wydaje mi się, że to będzie proste do zrealizowania przez internet. Klient zamawia w wolną niedzielę, a Carrefour dostarcza zakupy poprzez podwykonawców do klientów lub do Coolmatów. Nawet odbiór w sklepie jest możliwy, na razie akurat w jednym, oferującym Carrefour Drive.

Wspominam tu podwykonawcach, którzy dostarczą te zamówione towary, ale zapomniałem o pracownikach, którzy muszą przyjść tego dnia do pracy, do sklepu czy magazynu, skompletować te produkty, zapakować i załadować do transportu. Obawiam się, że niestety będą to pracownicy Carrefoura. Myślę, że jeszcze w tym miesiącu czekać nas będzie nowelizacja tej dziurawej ustawy.

https://www.facebook.com/LEOExpresspl/posts/2237645396532896

Choć nie wiem czy jakakolwiek nowelizacja tu pomoże, Polacy chcą robić zakupy w niedziele, tak czy inaczej jakoś sobie z tym poradzą lub pomogą im w tym inni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot