AntywebTV

Technologia w budownictwie ma ogromne znaczenie. Byliśmy na trzeciej edycji konkursu Urban Quest

Paweł Winiarski
Technologia w budownictwie ma ogromne znaczenie. Byliśmy na trzeciej edycji konkursu Urban Quest
Reklama

Pośród recenzji smartfonów i relacji z konferencji traktujących o rynku mobilnym, lubię czasem zabrać kamerę w miejsce, w którym jeszcze nie byłem. Niedawno odwiedziłem finał trzeciego konkursu Urban Quest, czyli Programu Akceleracyjny w branży PropTech w Europie Środkowej, którego partnerami są Skanska, Microsoft i Business Link.

Impreza odbyła się w warszawskim biurowcu Spark, czyli pierwszym obiekcie, w którym zastosowano system Connected by Skanska. Jeśli spojrzeć na to z perspektywy osoby, która w takim biurowcu pracuje, jest to zestaw elektronicznych udogodnień w aplikacji dla pracowników, której celem jest oczywiście ułatwienie codziennych czynności. Otwieranie drzwi za pomocą smartfona, regulacji świateł, rezerwacja sal konferencyjnych, do tego wszystko działa na bazie rozmieszczonych w budynku bikonów.

Reklama

Wracając jednak samego Urban Quest - jego głównym założeniem jest jest rozwój innowacyjnych produktów, które pozytywnie będą wpływały na rozwój branży nieruchomości oraz przyczyniały się do podniesienia komfortu użytkowania biurowców.

Zwycięzcą tegorocznej edycji została firma Elitmind oferująca rozwiązania biznesowe dla analityki budynkowej bazujące na analizie danych i sztucznej inteligencji. Nagrodzona firma rozpocznie współpracę ze Skanska i Microsoft w celu przygotowania koncepcji przetestowania prezentowanego rozwiązania jeszcze w tym roku na wybranym projekcie biurowym dewelopera w oparciu o chmurę Microsoft. Będzie również mogła zaprezentować swój produkt na konferencji z udziałem partnerów i klientów Microsoft. Z kolei Business Link umożliwi zwycięzcy korzystanie ze swoich przestrzeni coworkingowych.

Wśród finalistów znalazły się też:

  • Spantium– mobilna aplikacja zaprojektowana jako platforma do prezentowania projektów architektonicznych. Umożliwia m.in. przedstawianie projektu, który ma być wybudowany w jego lokalizacji w skali 1:1 dzięki technologii Augmented Reality​ czy prezentację obiektu za pomocą modelu 3D, wizualizacji, opisu, zdjęć, spacerów wirtualnych 360 lub technologii AR.
  • Pragmasoft – analityka efektywności wykorzystania przestrzeni biurowej oparta o kamery na podczerwień, zapewniająca również informacje o zajętości przestrzeni, stylu pracy użytkowników, temperatury pomieszczeń i jakości powietrza.
  • ProperGate – umożliwia efektywniejsze zarządzanie logistyką dostaw na budowie, m.in. poprzez dostawy just-in-time oraz tworzenie harmonogramu współpracy z podwykonawcami. Zapewnia także monitoring emisji CO2 generujący raporty do certyfikacji.

Jak było na imprezie? Zobaczcie sami:

Materiał powstał we współpracy z firmą Skanska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama