Smartfony

2. generacja ultradźwiękowego czytnika linii papilarnych w Galaxy S21

KP
Kamil Pieczonka
1

Qualcomm zaprezentował drugą generację ultradźwiękowego czytnika linii papilarnych, który powinien trafić do najnowszego Samsunga Galaxy S21. Poprzednia wersja była użyta w Galaxy S10 i S20 i klienci narzekali nieco na szybkość i rozmiar czytnika, teraz znacznie te dwie kwestie poprawiono.

Większy, szybszy i bezpieczniejszy

Qualcomm 3D Sonic Sensor to czytnik linii papilarnych, który można zamontować pod ekranem smartfona. Jego główna przewaga nad czytnikami optycznymi, które też są wykorzystywane do tego celu, to grubość. 2. generacja ma zaledwie 0,2 mm grubości, więc jej wpływ na rozmiary całego smartfona są znikome. Minusem pierwszej generacji była niewielka powierzchnia i wolniejsze działanie niż w przypadku czytników optycznych, co przekładało się na narzekania konsumentów. A mogło być ich sporo, bo z tej technologii korzystały między innymi Samsung Galaxy S10 oraz Galaxy S20. Wiele wskazuje na to, że druga generacja będzie obecna w nadchodzącym Galaxy S21.

Qualcomm 3D Sonic Sensor Gen 2 ma znacznie większą powierzchnię, 64 mm^2 (8 x 8 mm) zamiast poprzednich 36 mm^2 (4 x 9 mm), co zaowocuje też większą ilością odczytywanych danych. To wszystko ma przełożyć się nie tylko na większe bezpieczeństwo (trudniej będzie taki czytnik oszukać), jak i na szybkość działania. Nowy sensor ma być nawet o 50% szybszy, co powinno sprawić, że przestanie odstawać względem czytników optycznych.  Wygląda na to, że wiele smartfonów bazujących na procesora Qualcomma i wyposażonych w ekrany AMOLED będzie sprzedawane w tym roku właśnie z tym rozwiązaniem pod ekranem. Na całą listę dostępnych modeli musimy jeszcze poczekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu