Microsoft

Ujawniono więcej informacji na temat HoloLens - jest bardzo ciekawie

Jakub Szczęsny
Ujawniono więcej informacji na temat HoloLens - jest bardzo ciekawie
21

Od niedawna deweloperzy, którzy chcą zobaczyć jak działają gogle Microsoftu, mogą sprawdzić to we flagowym sklepie giganta w Nowym Jorku. Tam mogą oni zapoznać się z tą technologią, samymi goglami oraz otrzymują możliwość eksperymentowania z aplikacjami przeznaczonymi dla tego gadżetu. Jednak nie wi...

Od niedawna deweloperzy, którzy chcą zobaczyć jak działają gogle Microsoftu, mogą sprawdzić to we flagowym sklepie giganta w Nowym Jorku. Tam mogą oni zapoznać się z tą technologią, samymi goglami oraz otrzymują możliwość eksperymentowania z aplikacjami przeznaczonymi dla tego gadżetu. Jednak nie wiadomo było, jak będzie wyglądać kwestia wypuszczenia HoloLens na rynek, gdzie każdy deweloper będzie w stanie korzystać z nich tak, jak chce (i gdzie chce).

Bruce Harris ujawnił kilka kluczowych dla tej kwestii informacji na wydarzeniu w Tel Avivie. Przede wszystkim, gogle będą w stanie pracować około 2,5 godziny na jednym ładowaniu - w przypadku, gdy znajdą się one pod maksymalnym obciążeniem. W zastosowaniach typowych czas ten wydłuży się do około 5,5 godziny - zatem całkiem sporo. 2,5 godziny to również relatywnie dużo, jednak w wypadku bardzo rozległych projektów, nawet takie okresy "międzyładowania" mogą okazać się uciążliwe. Obstawiano, że będzie znacznie gorzej pod tym względem, zatem Microsoft w pewnym stopniu zaskakuje.

Energia zgromadzona w akumulatorze HoloLens będzie odpowiadać nie tylko za obsługę aplikacji pracujących na goglach, ale także zapewni łączność przez interfejsy Wi-Fi oraz Bluetooth.

Harris zapowiedział ponadto, że korzystanie z HoloLens ma przypominać patrzenie na 15-calowy monitor w odległości około 30-40 centymetrów od użytkownika. Microsoft cały czas pracuje nad ulepszaniem własnej technologii VR i na razie te egzemplarze, które istnieją jako sztuki deweloperskie będą różnić się w pewnym stopniu od produktu finalnego. Może się zmienić również to, jak treści będą widoczne za pomocą gogli, także czas pracy/ładowania, moc obliczeniowa urządzenia. A do czego można wykorzystać HoloLens? Microsoft na własnych konferencjach pokazał wystarczająco dużo - przede wszystkim HoloLens mają być świetnymi narzędziami do pracy przy projektowaniu. Dwie osoby ze sparowanymi goglami mogą pracować w tzw. "piaskownicy" nad modelem budynku - obejrzą go z każdej strony, obrócą, przetestują... możliwości jest naprawdę sporo. Ale Microsoft nie zapomina o grach - tam HoloLens również mogą nieźle namieszać.

Kiedy będzie można kupić gogle HoloLens? Deweloperskie sztuki powinny pojawić się do kupienia w ciągu kilku miesięcy - zestaw będzie jednak kosztować naprawdę niemało, bo aż 3000 dolarów. To naprawdę sporo. Jak wspomniałem wyżej - Microsoft cały czas pracuje nad tym, by technologia została ulepszona na tyle, by po pierwsze spadła cena, a po drugie - możliwości gogli stale rosły. Pisałem wcześniej o tym, że przyszłość należy do technologii wirtualnej rzeczywistości i nie dziwię się, że Microsoft inwestuje na tym polu - patrząc na to, co robi chociażby Oculus, grzechem byłoby odpuszczenie sobie rynku, który w ciągu najbliższych lat może znacząco zmienić to jak korzystamy z treści rozrywkowych, albo po prostu pracujemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu