Linux

Uważaj na łatki Spectre / Meltdown w Ubuntu. Twój komputer może się nie włączyć

Jakub Szczęsny
Uważaj na łatki Spectre / Meltdown w Ubuntu. Twój komputer może się nie włączyć
20

Użytkownicy dystrybucji Linuksa - Ubuntu w wersji Xenial 16.04 zgłaszają spore problemy po aktualizacji wprowadzającej łatki dla błędów Meltdown / Spectre. Jak się okazuje, naprawdę spora grupa osób korzystająca z Ubuntu w tej wersji ma kłopoty z poprawnym załadowaniem systemu operacyjnego - z tego powodu zmuszeni są oni do powrócenia do ostatniej działającej wersji.

Wygląda na to, że tylko użytkownicy Ubuntu 16.04 (Xenial) są dotknięci tym problemem. Wątek w Ubuntu Launchpad oraz podobny w serwisie Reddit wskazuje, że kłopoty są masowe i niestety, dotknęły one naprawdę wielu użytkowników dystrybucji. Na szczęście, korzystający z innych wersji mogą w spokoju aktualizować swoje maszyny - ani wcześniejsze, ani nowsze wersje zdają się nie mieć problemów z łatkami Spectre / Meltdown. Jeżeli planujecie wykonać taką aktualizację na Ubuntu 16.04 - dobrze się zastanówcie. Jak wynika z relacji użytkowników, niezależnie od tego jakim procesorem dysponujecie, możecie być narażeni na kłopoty z ponownym załadowaniem systemu operacyjnego.

Wszyscy użytkownicy, którzy zgłosili problem z załadowaniem systemu operacyjnego aktualizowali jądro Linuksa do wersji 4.4.0-108. Maszyny zawieszają się na ekranie ładowania systemu operacyjnego i przestają być responsywne. W międzyczasie zostały wdrożone dwie nowe aktualizacje i już teraz wiadomo, że ta z jądrem linuksowym w wersji 4.4.0-109 nie powoduje kłopotów z uruchomieniem Ubuntu 16.04 Xenial. Wygląda na to, że problem został rozwiązany, jednak sporo osób w dalszym ciągu narzeka na problemy.

Nie tylko użytkownicy Ubuntu narzekają na jakość poprawek zaadresowanych Spectre / Meltdown

Jak się okazuje, podobne problemy mieli także użytkownicy Windows. Kilka dni temu donoszono o sporych kłopotach posiadaczy procesorów AMD, dla których pojawiły się łatki naprawiające luki Spectre / Meltdown. Po ich zainstalowaniu, komputery albo nie działały do końca poprawnie, albo zgłaszały błędy w tracie ładowania systemu operacyjnego. Jedynym sposobem na przywrócenie maszyny do życia był downgrade polegający na użyciu narzędzia "przywracanie systemu" wywoływanego za pomocą konsoli w rozszerzonych opcjach uruchamiania komputera. Podobne problemy, jednak w dużo mniejszym nasileniu obserwowane były w trakcie rozsyłania poprawek dla komputerów z procesorami Intela, jednak dotyczyły one pomniejszych niezgodności z innymi komponentami i nie uznano ich za szczególnie istotne (choć były one warte wdrożenia kolejnych poprawek).

Błędy Spectre / Meltdown okazały się być bardzo dotkliwe dla użytkowników komputerów - właściwie większość maszyn okazała się podatna na te luki. Bodaj najbardziej kontrowersyjnym skutkiem odnalezienia tych dziur była konieczność wprowadzenia mechanizmów, które powodują pośrednio... zmniejszenie wydajności maszyn. W przypadku najnowszej wersji Windows z nowymi procesorami Intela, mają być one niezauważalne. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy dysponujemy komputerem ze starszym CPU i nieco bardziej leciwą wersją systemu operacyjnego od Microsoftu...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu