Felietony

Ubuntu na Galaxy Nexus i Nexus 4 już w lutym

Paweł Aleksandruk
Ubuntu na Galaxy Nexus i Nexus 4 już w lutym
30

Jeśli interesuje Cię nowy system Ubuntu na urządzenia mobilne, mam dla Ciebie dobrą wiadomość, już niebawem będziesz miał możliwość przetestować tego system na urządzeniach Galaxy Nexus i Nexus 4. Jeśli wybierasz się na MWC (Mobile World Congress) firma Canonical będzie, tam właśnie oferowała możliw...

Jeśli interesuje Cię nowy system Ubuntu na urządzenia mobilne, mam dla Ciebie dobrą wiadomość, już niebawem będziesz miał możliwość przetestować tego system na urządzeniach Galaxy Nexus i Nexus 4. Jeśli wybierasz się na MWC (Mobile World Congress) firma Canonical będzie, tam właśnie oferowała możliwość instalacji ich nowego mobilnego Ubuntu na kompatybilnych urządzeniach po raz pierwszy wszystkim zainteresowanym. Jeśli nie będziesz mógł pojawić się na targach, zapewne niedługo po premierze systemu, Canonical udostępni na swojej stronie wersję swojego systemu gotową do ściągnięcia i samodzielnej instalacji - choć jeszcze nie ma na ten temat oficjalnego komunikatu.

Udostępnienie pierwszej wersji systemu ma za zadanie zapoznać entuzjastów z mobilnym ekosystemem Ubuntu. Ze strony Canonical już teraz można pobrać SDK (Software Development Kit) oraz przewodnik projektowania aplikacji i rozpocząć pracę nad swoim projektem jeszcze przed oficjalną premierą systemu. Tym samym firma chce zainteresować developerów i dać im możliwość przetestowania systemu oraz jego możliwości przed pojawieniem się urządzeń, na których można będzie zainstalować Ubuntu.

Nie będzie sklepu z aplikacjami? Jeśli jesteś developerem i chciałbyś zacząć swoją przygodę z projektowaniem aplikacji na Ubuntu OS musisz wiedzieć, że w przeciwieństwie do konkurencji nie będzie on posiadał scentralizowanego miejsca w którym będziesz mógł zamieścić swoją aplikację. W jednym z wywiadów dla Engadget, manager produktu w Canonical, Richard Collins powiedział, że firma chce się skupić na użytkownikach, którzy są zainteresowani używaniem podstawowych aplikacji służących do obsługi i komunikacji w telefonie, bez konieczności wyszukiwania wśród tysięcy dostępnych w sklepie i konieczności ich instalowania - według niego, wszystko czego potrzebuje telefon powinno być dostępne od razu po instalacji systemu na urządzeniu. Ma to swoje plusy i minusy, w końcu telefon ma spełniać funkcje komunikatora przede wszystkim, a dopiero później na przykład konsoli do gier. Jak na razie jest to pewnie związane z niewielką ilością aplikacji dostępnych dla Ubuntu OS, ale Canonical nie wyklucza, że zmieni się to wraz z upowszechnieniem Ubuntu na urządzeniach mobilnych i wzrostem ilości aplikacji. Moim zdaniem, taki minimalizm może być nawet dobrym pomysłem, ale będziemy się mogli przekonać o tym, dopiero wraz ze wzrostem ilości aplikacji i zainteresowania nowym systemem mobilnym Ubuntu.

W tym co może wydawać się odrobinę niekonwencjonalnym podejściem dla nowo powstającej platformy, według firmy Canonical kryje się sensowne wytłumaczenie. System jest tworzony w ten sposób, aby był on w pełni zintegrowany z innymi urządzeniami takimi jak PC, telewizory czy tablety - myślę, że nie bez przyczyny jego twórcy określają go mianem “PC w kieszeni” - Pocket PC. System jest projektowany w ten sposób aby stał się on atrakcyjny zarówno dla firm poszukujących alternatywy dla komercyjnych systemów operacyjnych jak i dla użytkowników z państw rozwijających się. Misją Ubuntu jest integracja wszystkich systemów w, tak na prawdę jeden system działający jednocześnie bez problemów na różnych urządzeniach - jak dla mnie takie podejście do sprawy ma sporo sensu. Choć z drugiej strony może okazać się to nie lada wyzwaniem dla programistów i developerów projektujących aplikacje.

Taki system pełnej integracji platformy na różnych urządzeniach może i zapewne będzie wymagał większego nakładu pracy przy tworzeniu aplikacji, ale może też zagwarantować z dużym prawdopodobieństwem większe przywiązanie do platformy Ubuntu zarówno developerów jak i przyszłych użytkowników systemu, na co liczy Canonical. Developerzy mogą dzięki temu rozwiązaniu zapewnić sobie to, że użytkownik będzie korzystał z ich aplikacji na kilku urządzeniach jednocześnie, a to może stać się kolejnym krokiem do zaadaptowania platformy Ubuntu przez użytkowników jako całości ekosystemu na którym pracują na wielu urządzeniach. Na szczęście dla Canonical developerzy dostali dość sporo czasu na zapoznanie się z systemem przed jego wprowadzeniem i jak twierdzą przedstawiciele firmy, twórcy aplikacji chętnie korzystają z tej szansy.

Wygląda na to, że Ubuntu OS pojawi się na rynku jako dopracowany i funkcjonalny system operacyjnym. Konkurencji może być trudno zignorować fakt jego wieloplatformowości, co jest jedną z głównych kart przetargowych firmy. Canonical chce stworzyć nowy rodzaj smarfona, który potocznie nazywają “superphone” i może im się to udać. Dzięki funkcjom takim jak integracja wyszukiwania z wielu źródeł jednocześnie, oraz przedstawiania najbardziej prawdopodobnych rezultatów zgodnych z tym czego szuka użytkownik, czy też system kontroli telefonu poprzez wydawanie komend głosowych lub możliwość korzystania za tych samych aplikacji na wielu różnych platformach i wykorzystanie możliwości jakie daje HTML5, sprawia, że cały koncept nowego systemu operacyjnego Ubuntu wygląda bardzo interesująco.

Ciekawym rozwiązaniem, może okazać się to, że system będzie można instalować na niemal każdym urządzeniu mobilnym, które odpowiada z góry określonym specyfikacjom. To sprawia, że kupując jakikolwiek telefon spełniający te wymagania, będziemy mogli w każdej chwili zmienić dostarczony przez producenta system operacyjny na OS Ubuntu. Takie rozwiązanie poniekąd uniezależnia Canonical od producentów urządzeń mobilnych, dając im zarówno łatwy sposób na promowanie ich platformy jako alternatywy, bez konieczności produkowania nowych urządzeń spełniających restrykcyjne kryteria hardwarowe, jak ma to miejsce u konkurencji. Także kupując teoretycznie, jakikolwiek smartfon, będziecie w stanie zmienić w nim OS na Ubuntu i cieszyć się funkcjonalnością jaką daje Linux.

Dzięki takiemu podejściu do sprawy Ubuntu niemal gwarantuje to, że system jaki stworzyli będzie działał i wyglądał identycznie na niemal każdym urządzeniu i nie ważne czy będzie to urządzenie “low or high end”. Takie podejście do sprawy da im możliwość zawalczenia nie tylko o rynek klientów biznesowych, którzy szukają zintegrowanej z wieloma urządzeniami platformy, ale także o klientów z krajów rozwijających się, którzy to będą mogli korzystać z tego samego systemu operacyjnego, posiadającego duże możliwości bez konieczności posiadania drogiego urządzenia, na którym będą mogli oni, bez problemu zainstalować OS Ubuntu. Przemawia do mnie koncepcja mobilnego systemu operacyjnego, który będzie funkcjonalny, minimalistyczny, a przy tym będzie dobrze się prezentował, działał niezawodnie i zarazem będzie posiadał już w momencie instalacji dostęp do wszystkich aplikacji służących do komunikowania się - nie tylko SMS ale także Skype, Twitter, Facebook. System ma być także łatwy w rebrandingu co zapewne okaże się kuszącą opcją dla wielu producentów - darmowy system z takimi możliwościami, jest to chyba fakt który trudno będzie zignorować.

Canonical wkracza jednak na rynek z wieloma graczami, na którym już jest dość tłoczno. Chociaż wydaje mi się, że jego oferta jest powiewem świeżości i może okazać się, że wprowadzone przez niego zmiany zmotywują konkurencję do cięższej pracy oraz do wprowadzenia nowych i ciekawych rozwiązań, także w ich istniejących już systemach operacyjnych. Moim zdaniem, dużą kartą przetargową może stać się wieloplatformowość Ubuntu. Jeśli chodzi o tak zaawansowaną integrację wiloplatformową, to jak na razie nie widzę aby Canonical miał na rynku jakąkolwiek konkurencję. Pomimo tego, że firma nie wydaje grubych milionów jak Microsoft czy Rim na rozwój mobilnego systemu operacyjnego, z proponowanego przez nich rozwiązania wyłania się na prawdę interesujący produktu.

Czekam z niecierpliwością na prezentację możliwości nowego systemu w praktyce i opinie pochodzące od jego niezależnych, wczesnych użytkowników. Szczerze kibicuję systemowi Ubuntu, choć może minąć jakiś czas, nim osobiście zdecyduję się na zmianę, to jeśli tylko pojawi się taka możliwość to nie wykluczam, że z niej skorzystam i przetestuję OS Ubuntu.

Tym czasem możecie zapoznać się z oficjalnym video promującym i wyjaśniającym działanie nowego systemu mobilnego firmy Canonical.

Jak wam się wydaje, czy jest jeszcze na rynku miejsce dla nowego mobilnego systemu operacyjnego? Czy wiloplatformowość Ubuntu jest czymś co do Was przemawia? Czy zdecydujecie się na instalacje Ubuntu na swoim smarfonie?

Foto: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Canonicalubuntu phone