Linux

Ubuntu Kylin z 1,5 miliona pobrań w Chinach!

Rafał Kurczyński

Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...

143

System Ubuntu bazujący na jądrze systemu Linux jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych opartych o to jądro. Ubuntu Kylin, będące niczym innym jak stworzoną na zamówienie, oficjalną modyfikacją Ubuntu na potrzeby rządu Chin, która w 2013 roku osiągnęła wynik 1,5 miliona pobrań. Sys...

System Ubuntu bazujący na jądrze systemu Linux jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych opartych o to jądro. Ubuntu Kylin, będące niczym innym jak stworzoną na zamówienie, oficjalną modyfikacją Ubuntu na potrzeby rządu Chin, która w 2013 roku osiągnęła wynik 1,5 miliona pobrań.

System Canonical od jakiegoś czasu próbuje przebić się do niszy popularnych systemów operacyjnych, przestając być kolejną dystrybucją Linuksa w opinii ludzi. Niestety, Ubuntu jako OS na komputer biurkowy ma się dość kiepsko, głównie dlatego, że system Microsoftu jest bardzo dobrze promowany w USA oraz na starym kontynencie. Co prawda, Windows 8 pozwolił użytkownikom poszukać alternatyw dla dość kiepskiego Windowsa 8, który nie wszystkim się spodobał poprzez interfejs Modern UI.

Kiepskie wyniki Ubuntu w Europie i w USA nie oznaczają jednak, że system nie radzi sobie na świecie. Są takie państwa, w których Ubuntu jest najpopularniejszym systemem operacyjnym używanym w szkołach i domach, urzędach i sklepach, gdzie komputery są sprzedawane głównie z Ubuntu.

Brazylia i Chiny - to tu Ubuntu uznawane jest za najlepszy system na ziemi

Nie jest to ogromnym wynikiem, jednak w Brazylii oraz w Chinach możemy zauważyć, jak często używanym systemem operacyjnym w domach normalnych, niezaawansowanych użytkowników jest Ubuntu, które w Polsce uznawane jest za zbyt biedny (w aplikacje) i zbyt trudny "Linux" - którego się unika.

Canonical za pomocą Della, Lenovo i HP coraz agresywniej zdobywa rynek Indyjski, przez co coraz bardziej oswaja się z azjatyckim, który jest  przez wielu uznawany rajem dla twórców sprzętu technologicznego, ponieważ tamtejszy popyt na technologie jest ogromny, a rodowita konkurencja gigantyczna- czego najlepszym przykładem jest walka Samsunga z produktami Xaomi i Meizu.

Masowe przechodzenie na systemy oparte o jądro Linuksa krajów wschodu jest wielką ciekawostką dla krajów Europy oraz dla krajów zachodu, dlatego coraz więcej państw porzuca Windowsa wraz z jego pakietem biurowym Office na rzecz jakiejś dystrybucji Linuksa wraz z pakietem LibreOffice lub OpenOffice.

Stało się tak w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Rosji oraz we Francji. Wolne oprogramowanie oraz same dystrybucje Linuksa stają się coraz rozsądniejszym wyborem dla parlamentów i większych firm, którym zależy na bezpieczeństwie. Linux jest jednak systemem, który nadal nie może odnaleźć się w naszych mieszkaniach - co pewnie jeszcze przez długi czas się jeszcze nie zmieni (co jest zarówno wadą, jak i zaletą).

Dlaczego Kylin?

Kylin jest specjalnie zmodyfikowaną wersją Ubuntu, posiadającą możliwości wprowadzania tekstu za pomocą Chińskiej klawiatury. Prócz tego, w systemie zainstalowany został domyślnie niewiarygodnie popularny w Chinach pakiet biurowy Kingsoft WPS Office, a Dash zyskał integrację z Baidu.

Ubuntu Kylin jest od niedawna używane w Chinach jako główny system operacyjny urzędów i biur, nie zapominając o domach szarych mieszkańców Chin, naturalnie posiadających dość funduszy na zakup komputera, który poradzi sobie z Unity. Canonical pragnie, aby Ubuntu zakorzeniło się w domach coraz to większej ilości użytkowników, a ja nadal marzę o tym, aby Ubuntu nie śpieszyło się do walki na podium systemów - gdyż może sobie z tym nie poradzić.

Ubuntu daje sobie dobrze radę, Co będzie później?

Pomimo ambitnych celów Canonical z, np. wprowadzeniem na smartfony, tablety i inteligentne telewizory Ubuntu Next, największym krokiem firmy Marka będzie zdobycie większego zaplecza aplikacji, w tym tych produkujących najbardziej profesjonalne oprogramowanie - Microsoft, Adobe, Corel oraz twórcy dedykowanego oprogramowania dla księgowych czy dla budowniczych.

Jeżeli Ubuntu znajdzie swoją niszę w Azji, gdzie zacznie wypierać Microsoft i Apple pomimo swoich wad, szybko może okazać się, że zarówno Ubuntu Touch, jak i Ubuntu TV zaczną być zasypywane aplikacjami, a to spowodowane będzie jednym z najważniejszych czynników zachęcających producentów aplikacji do oprogramowania i sprzętu - ponadprzeciętna popularność na ich rewirze.

Wierzę w Ubuntu, dlatego też mam cichą nadzieję, że przyjdzie dzień, w którym firmy pokroju Adobe czy Electronic Arts zainteresują się Ubuntu, a następnie pozostałymi dystrybucjami z rodziny Linuksa, dzięki czemu szanse Linuksa wyrównają się z szansami Apple czy Microsoftu na podbój rynku. Jeżeli tak się stanie, konkurencja zacznie walczyć na świeże pomysły i rozwijanie swojego systemu, bo na razie Microsoft idzie w swoją stronę, podobnie jak Apple - konkurent sumujący ich kierunki może spowodować dynamiczną wojnę systemów - co jakby nie patrzeć, przysłuży się głównie nam.

Możecie odebrać mnie dwojako, ale cieszy mnie ogromny sukces Canonical. Ponad 1,5 miliona pobrań w 8 miesięcy? To ogromna liczba jak na jedno państwo - ciekawe, kiedy doczekam się takich wyników w Polsce.

Używacie Ubuntu? Dlaczego zdecydowliście się właśnie na ten system?

Źródło. Grafika: [1] [2] [3]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ChinyUbuntuCanonicalhot