Motoryzacja

Uber zacznie korzystać z pojazdów Waymo? To przełom w autonomiczności?

Marek Adamowicz
Uber zacznie korzystać z pojazdów Waymo? To przełom w autonomiczności?
3

W ostatnim czasie wokół autonomicznych aut pojawiło się kilka znaczących momentów. Teraz może dojść do przełomu, gdyż Uber chciałby zacząć korzystać z pojazdów Waymo.

Spór między Googlem, a Uberem to jedna z głośniejszych historii związanych z autonomicznymi autami. Drugą stał się śmiertelny wypadek, w którym uczestniczył autonomiczny samochód Ubera, gdzie życie straciła potrącona kobieta. Teraz wychodzi na to, że spór między Googlem, a Uberem wygaśnie, a ten ostatni chciałby korzystać z samochodów budowanych przez internetowego giganta.

Wszystko zaczęło się na początku bieżącego roku, kiedy to okazało się, że Google pozwało Ubera na gigantyczną sumę prawie 2 miliardów dolarów odszkodowania za rzekomą kradzież informacji handlowych i tajemnic firmy związanych z pracą nad autonomicznymi samochodami. Za wszystkim miał stać Anthony Levandowski, który odszedł z koncernu Alphabet (który kontroluje Google’a i inne projekty), gdzie pracował on nad autonomicznymi pojazdami. Pracował on przy projekcie Waymo, a następnie założył własnego start-up’a Otto. Ten ostatni został po pewnym czasie wykupiony przez Ubera. Google twierdzi, że przejmując Otto, Uber wszedł w posiadanie sekretów handlowych oraz tajemnic Waymo i mógł wykorzystać je w swoich pojazdach. Ostatecznie spór został zakończony ugodą w kwocie 245 milionów dolarów. Uber chciałby dodatkowo zacząć korzystać z pojazdów Waymo.

W wypowiedziach dla mediów przedstawiciele Ubera wiele razy sygnalizowali, że chcieliby mieć pojazdy Waymo w swoim programie testowania samochodów autonomicznych. Te sygnały szczególnie mocno pojawiły się po uziemieniu całej floty testowanych aut Ubera po wspomnianym wypadku. Uber zapewnia, że nadal pracuje nad rozwojem technologii samochodów autonomicznych, lecz brak możliwości prowadzenia testów w ruchu ulicznym znacząco ogranicza jego możliwości w rozwoju. Dlatego też chcą wyciągnąć rękę do Google’a, by ten udostępnił im samochody Waymo, by projekt budowy samochodów autonomicznych szybciej mógł się zakończyć.

Czy Google zdecyduje się udostępnić Uberowi do testów samochody autonomiczne Waymo? Na razie nie znane jest stanowisko internetowego giganta w tej kwestii, lecz patrząc na ich rozwój i intensywność testów (BMW ostatnio otrzymało pozwolenie na testowanie autonomicznych pojazdów w ruchu drogowym w Chinach) kwestią czasu wydaje się połączenie sił.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu