Motoryzacja

Tragiczny długi weekend czerwcowy: zobacz porażające statystyki

Marek Adamowicz
Tragiczny długi weekend czerwcowy: zobacz porażające statystyki
Reklama

Komenda Główna Policji przedstawiła dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach w czasie czerwcowego długiego weekendu. To tragiczne dane dla tych kilku wolnych dni.

Czerwcowy długi weekend związany był ze Świętem Bożego Ciała, które katolicy obchodzili w tym roku na sam koniec maja. Wystarczyło wziąć jeden dzień wolnego i już można było mieć, aż cztery dni odpoczynku od spraw zawodowych. Od środy do niedzieli na polskich drogach był odczuwalny zdecydowanie wzmożony ruch, a policjanci mieli pełne ręce roboty. Podobnie jak w przypadku innych długich weekendów, czy też dni wytężonej pracy funkcjonariuszy wydziałów ruchu drogowego, Komenda Główna Policji podała wyniki dotyczące wypadków i niebezpiecznych zdarzeń. Te niestety są tragiczne.

Reklama


Podczas czerwcowego długiego weekendu na polskich drogach doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a rannych zostało 619 osób. Dodatkowo zatrzymanych zostało 1862 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Biuro Prasowe Komendy Głównej Policji podkreślało w swoim komunikacie, że chociaż dane są tragiczne, to z roku na rok statystyki są coraz lepsze. Wystarczy przypomnieć, że w analogicznym okresie w roku 2017 doszło do 466 wypadków, w których zginęło 44 osób, a 607 zostało rannych. Zatrzymano jednak mniej pijanych kierowców, bowiem „tylko” 1721.

Polskie drogi nie od dzisiaj uchodzą za jedne z najbardziej niebezpiecznych. Chociaż policja prowadziła w tym roku (podobnie jak i w poprzednich) wzmożone kontrole na polskich drogach, to bilans jest nadal tragiczny. Z danych unijnych wynika, że Polska nadal znajduje się w ogonie państw Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego. Potrzeba jest jeszcze bardzo dużo pracy, by dane te (które z roku na rok są coraz lepsze) uległy znaczącej poprawie.


Obawiamy się jednak, że wprowadzenie bardziej ostrych kar za nadmierną prędkość czy też inne wykroczenia nie spowodują znaczącej poprawy w bezpieczeństwie na polskich drogach. Największą bolączką jest bowiem brak edukacji, która zdecydowanie najbardziej wpływa na kierowców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama