Uber

Uber wybrał trzy miasta, w których będzie testował podniebne taksówki

Piotr Kurek
Uber wybrał trzy miasta, w których będzie testował podniebne taksówki
5

Uber po kilku miesiącach rozmów z przedstawicielami rożnych miast zdecydował o trzeciej metropolii, w której już w przyszłym roku ruszą testy podniebnych taksówek Uber Air.

Zapowiedziane na 2020 testowe przeloty Uber Air odbywać się będą w dwóch amerykańskich miastach —  Dallas i Los Angeles oraz w australijskim Melbourne. Ten ostatni wybór zaskakuje, tym bardziej, że przez dłuższy czas informowano, że to Dubai jest najbardziej zainteresowane przeprowadzeniem tego typu eksperymentów. Jednak negocjacje zakończyły się fiaskiem, co w konsekwencji spowodowało konieczność znalezienia alternatywnej lokalizacji. Australia lubi tego typu innowacyjne przedsięwzięcia, dlatego przedstawiciele firmy oraz włodarze miasta cieszą się z tego wyboru. W kwietniu informowaliśmy Was, że na australijskim niebie pojawiły się drony dostawcze Wing, a jeszcze wcześniej Tesla wybudowała tam największy na świecie akumulator.

Zobacz też: Już za dwa lata wystartują latające taksówki Ubera… o ile firma do tego czasu nie padnie

Pierwsza trasa podniebnych taksówek Ubera w australijskim Melbourne to ok. 19-kilometrowy odcinek między jednym z najpopularniejszych centrów handlowych w Westfield, a międzynarodowym portem lotniczym na przedmieściach miasta. Podróż samochodem trwa ok. 25 minut (przy dobrych warunkach drogowych), natomiast wybierając opcję przelotu, całość powinna zamknąć się w 10 minutach. Pasażerowie będą mogli zamówić latającą taksówkę bezpośrednio w aplikacji Uber, a za przelot mają zapłacić podobną cenę, jak za przejazd UberX. Pojazdy będą startować i lądować ze specjalnie oznakowanych lądowisk nazywanych Skyports.

Czym będzie latał Uber? Tego jeszcze nie wiadomo. Firma wciąż prowadzi rozmowy ze swoimi partnerami. Są to między innymi Bell, Karem, Embraer, Pipistrel, czy, Aurora Flight. Jeśli testy mają rozpocząć się już w przyszłym roku, a system ma zacząć działać do 2023 r., to najbliższe miesiące powinny przynieść nam odpowiedź na pytanie, jak będzie wyglądała podniebna taksówka Ubera, która nad głowami mieszkańców Dallas, Los Angeles i Melbourne będzie transportowała pierwszych klientów z pominięciem ulic. Firma współpracuje także z NASA nad stworzeniem nowego systemu zarządzania ruchem powietrznym przeznaczonym wyłącznie na potrzebny podniebnych taksówek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu