Uber

UE: można zakazywać UberPOP w krajach członkowskich. Uber: kupujemy wypożyczalnię rowerów

GU
Grzegorz Ułan
33

Uber poinformował nas o przejęciu startupu Jump, będącego wypożyczalnią rowerów w San Francisco, jednocześnie dziś zapadł niekorzystny wyrok dla Ubera we Francji, pozwalający na wprowadzenie zakazu działalności UberPop w pozostałych krajach członkowskich, w tym także w Polsce, w której usługa ta nadal działa i jest najbardziej popularna.

Dzisiejsze oświadczenie Trybunału Sprawiedliwości jest dość mocne w swoim przekazie, oznacza de facto koniec działalności UberPop, czyli przewozów osobowych bez licencji taksówkarskich w UE:

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał rozstrzygnął, że państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności transportowej takiej jak UberPop i ścigać ją na drodze karnej bez konieczności uprzedniego notyfikowania Komisji projektu aktu prawa zakazującego prowadzenia takiej działalności.

Wspomniane w tytule przejęcie wypożyczalni rowerów elektrycznych Jump i oficjalne rozpoczęcie działalności udostępniania rowerów do wypożyczenia, na razie w San Francisco z poziomu swojej aplikacji, może świadczyć o rozpoczęciu poszukiwań nowych obszarów działalności, w miejsce najpopularniejszej do tej pory usługi UberPop, która powoli zaczyna być ich przekleństwem w wielu krajach.

W Polsce może to też nastąpić dużo szybciej niż przewidywano, właśnie dzięki dzisiejszemu wyrokowi. Projekt ustawy zrównujący kierowców Ubera z taksówkarzami i tym samym obciążeniem ich obowiązkiem posiadania licencji jest już gotowy, a fakt braku konieczności notyfikacji Komisji Europejskiej powinien przyspieszyć prace nad tą ustawą, uchwalenie jej i wejście w życie.

Źródło: Bankier/Uber.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: