Ciekawostki technologiczne

Uber buduje szklane domy - to będzie nowa siedziba firmy

Maciej Sikorski
Uber buduje szklane domy - to będzie nowa siedziba firmy
8

Uber działa już w kilkudziesięciu krajach, kierowcy związani z tą firmą jeżdżą po ulicach kilkuset miast. Biznes wywołuje spore kontrowersje, jest zwalczany różnymi sposobami, ale nadal trzyma się mocno. Na tyle mocno, że zamierza przeprowadzić się do nowej siedziby - szklany pałac ma powstać w San...

Uber działa już w kilkudziesięciu krajach, kierowcy związani z tą firmą jeżdżą po ulicach kilkuset miast. Biznes wywołuje spore kontrowersje, jest zwalczany różnymi sposobami, ale nadal trzyma się mocno. Na tyle mocno, że zamierza przeprowadzić się do nowej siedziby - szklany pałac ma powstać w San Francisco.

Z informacji dostępnych w Sieci wynika, że firma często się przeprowadza - działalność rozpoczęli w roku 2009 i od tego czasu zamieniali siedzibę siedmiokrotnie. W nowym lokum zabawią chyba dłużej, bo to miejsce zaprojektowane na ich potrzeby. Projekt stworzyło nowojorskie biuro architektoniczne, przestrzeń biurowa ma wynieść 423 tysiące stóp kwadratowych (stopa to około 0,3 metra), przewidziano miejsce dla 3 tysięcy pracowników. To pokazuje, że nie mamy już do czynienia z małą firemką.

Z jednej strony, Uber przestał być startupem, z drugiej jednak na mojej twarzy maluje się zdziwienie - stosunkowo młody gracz jest już w stanie postawić sobie pałac w San Francisco. Dwa budynki, jeden 11-piętrowy, drugi 6-piętrowy, połączą je trzy szklane mosty (takie powstają ostatnio w Chinach). Inwestycje tego typu mają wiele wymiarów, nie chodzi tylko o to, by zapewnić ludziom miejsce do pracy - to ma być wizytówka korporacji i symbol ich potęgi. Wszak mówimy o biznesie, który jest już chyba wyceniany ma 50 mld dolarów. A jeszcze niedawno było 40...

Nie dziwi mnie to, że wielkie siedziby stawiają sobie Apple czy Google - to giganci o ugruntowanej pozycji, na ich kontach spoczywają miliardy dolarów, korporacje po prostu stać na takie inwestycje. W tym przypadku sprawy maja się trochę inaczej - Uber szarżuje. Co prawda, nie wiem, jaki będzie koszt stworzenia kompleksu, który ma zacząć działać pod koniec 2017 roku albo na poczatku 2018 roku, ale wątpię, by wyniósł on kilka milionów dolarów. Tyle może kosztować część działki, na której staną budynki. Amerykanie najwyraźniej bardzo wierzą w swój sukces i chcą, by było "na bogato".

Oczywiście należy brać pod uwagę, że obecnie firma też zajmuje jakieś nieruchomości, możliwe, że płacą za to niemało i zebranie ludzi pod jednym (dwoma) dachem we własnej siedzibie będzie po prostu bardziej opłacalne. Nie zmienia to faktu, że możliwości inwestycyjne firmy działającej na rynku od kilku lat robią spore wrażenie. To widać na grafikach prezentujących ich przyszłą siedzibę.

Źródło informacji oraz grafik: theverge.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

inwestycjasiedzibauber