Ciekawostki technologiczne

Zapachowy budzik może być najfajniejszym sposobem na miłą pobudkę

Paweł Winiarski
Zapachowy budzik może być najfajniejszym sposobem na miłą pobudkę
8

Nienawidzę budzików. Klasyczne alarmy sprawiają, że jestem zdenerwowany już od rana - ustawienie jako budzik lubianego motywu muzycznego jest lepszym rozwiązaniem, ale grozi znienawidzeniem utworu. Pamiętacie jak w dzieciństwie rodzice budzili Was na przykład zapachem smażonych naleśników? To była n...

Nienawidzę budzików. Klasyczne alarmy sprawiają, że jestem zdenerwowany już od rana - ustawienie jako budzik lubianego motywu muzycznego jest lepszym rozwiązaniem, ale grozi znienawidzeniem utworu. Pamiętacie jak w dzieciństwie rodzice budzili Was na przykład zapachem smażonych naleśników? To była najfajniejsza forma pobudki, która już niedługo będzie w zasięgu ręki każdego śpiocha. Z pomocą przychodzą oczywiście technologia i Kickstarter.

SensorWake to pomysł nastolatka, który opatentował go już pięć lat temu. Francuski student, Guillaume Rolland, od zawsze nienawidził pobudek. Na zajęciach z chemii wymyślił więc sposób na ich uprzyjemnienie - bo czemu miałby nas budzić nieprzyjemny dźwięk, jeśli może to robić przyjemny zapach? SensorWake wystartował właśnie na Kickstaretrze i musi tam zebrać 50 tysięcy euro w 35 dni. Szanse na powodzenie akcji są ogromne, udało się już bowiem uzbierać blisko 20 tysięcy euro - a przecież to dopiero początek zbiórki, do której zakończenia zostało jeszcze 34 dni.

Założenia działania budzika SensorWake są banalnie proste. Zamiast atakować śpiącego dźwiękami, o ustalonej godzinie będzie wypuszczał wybrany zapach. Projektant  urządzenia współpracuje ze szwajcarską firmą zajmującą się produkcją substancji zapachowych (Givaudan) dzięki czemu na chwilę obecną można wybrać takie zapachy jak kawa, czarna wanilia, czekolada, zapach morskiego wybrzeża i...zapach pieniędzy. Ten ostatni wydaje się szczególnie ciekawy. Mówi się, że specjalne wkłady, które starczają na 60 użyć, produkowane są tak, by idealnie odwzorowywać realność odczuć.

Wygląda też na to, że SensorWake jest bardzo skuteczny. Testy pokazały bowiem, że za jego pomocą udało się w dwie minuty obudzić 99 procent osób biorących udział w badaniu. Oczywiście można się zabezpieczyć dodatkowym dźwiękiem, który włączy się jeśli śpiący nie wyłączy zapachowego budzika po trzech minutach.

Budzik jest aktualnie w finałowej fazie produkcji, a zdobył już kilka nagród z zakresu innowacyjności, w tym na przykład od Google.

Dla mnie bomba.

grafiki

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KickStarterbudzik