Autorem tekstu jest Jacek Zadrożny. Czy wiesz, że z Internetu korzystają osoby niewidome, głuche, z niesprawnymi rękami, dyslektycy, epileptycy, os...
Autorem tekstu jest Jacek Zadrożny.
Czy wiesz, że z Internetu korzystają osoby niewidome, głuche, z niesprawnymi rękami, dyslektycy, epileptycy, osoby niepełnosprawne intelektualnie? Korzystają, bo jest dla nich ważny tak, jak dla Ciebie, a czasem nawet ważniejszy. 9 maja 2013 roku na całym świecie organizowane są różne akcje, które mają przypominać o tych użytkownikach oraz o tym, jak tworzyć treści i interfejsy, z których będą mogli korzystać.
Akcja nazywa się Global Accessibility Awareness Day i każdy może się do niej przyłączyć. Jeżeli nie wiecie jak to zrobić, to poniżej przedstawiam trzy propozycje, dzięki którym niepełnosprawni użytkownicy będą mieli nieco lepszy dostęp do zasobów Internetu.
Dodaj teksty alternatywne dla osób niewidomych
Prowadząc własny serwis internetowy lub blog możesz zadbać o bardzo istotny element dostępności, jakim są teksty alternatywne do grafik. Niewidomi użytkownicy nie mogą zobaczyć obrazu, ale mogą odczytać opis do niego, jeżeli go przygotujesz. Taki opis umieszcza się w atrybucie ALT, a narzędzia w rodzaju Wordpress mają do tego odpowiednie pole edycyjne, o którym warto pamiętać. Brak atrybutu ALT jest najczęściej spotykanym błędem w Internecie Trzeba też mocno zaznaczyć, że tekst alternatywny jest czymś zupełnie innym, niż podpis do grafiki.
Tekst alternatywny zastępuje obraz, a podpis uzupełnia lub komentuje. Nie martw się też o zaburzenie estetyki, bo tekstu alternatywnego nie widać i jest dostępny tylko dla czytników ekranu, z których korzystają osoby niewidome. A tutaj możesz przeczytać więcej o redagowaniu tekstów alternatywnych.
Zadbaj o napisy do filmów w YouTube
Umieszczając film w serwisie YouTube zadbaj o umieszczenie w nim napisów. YouTube oferuje możliwość dołączenia napisów do filmów w sposób opisany na stronach pomocy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy film zawiera dialogi i istotne dźwięki. Ta praca sprawi, że do treści filmów będą miały dostęp osoby niesłyszące i słabosłyszące. Na stronie pomocy dostępne są adresy do narzędzi, za pomocą których można takie napisy przygotować. Można je jednak przygotować także za pomocą odtwarzaczy pozwalających na tworzenie i edycję napisów, jak AllPlayer czy Subedit.
Pisz prostym językiem
Z Internetu korzystają nie tylko ludzie, dla których jest to środowisko naturalne. Są tu też nowicjusze, chociaż mogą mieć trzy razy więcej lat od Ciebie. Są też ludzie, którzy słabo znają język polski, bo od lat mieszkają poza granicami kraju lub są cudzoziemcami. Do tego doliczyć warto dyslektyków i osoby mające inne problemy z rozumieniem tekstu pisanego. Wszyscy oni skorzystają na tym, że będziesz pisał językiem prostym, krótkimi zdaniami, pozbawionymi zbędnych ozdobników.
Unikaj przy tym stosowania żargonu, specjalistycznego języka i mało rozpowszechnionych skrótów. A jeżeli już musisz je stosować - wyjaśnij je na początku tekstu. Możesz też wyznaczyć sobie cel, którym jest pisanie zrozumiałym językiem. Może Ci w tym pomóc polski startup dostarczający narzędzia do analizy językowej, w którym możesz ćwiczyć jasność wypowiedzi. Sugeruję, byś osiągał wskaźnik 9-10, co pozwoli dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców.
Czy to już wszystko?
Oczywiście to nie jest wszystko, co można zrobić dla dostępności treści w Internecie. Dostępność jest tematem szerokim, chociaż wciąż mało znanym w środowisku tworzącym zasoby sieci. Kogo zainteresował temat, niechaj zgłębia go na własną rękę, zaczynając od niezwykle ważnego dokumentu, jakim są Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0. Zapraszam też na mój blog poświęcony tej tematyce dostępny pod adresem http://informaton.pl. Każdy z Was może się przyczynić do tego, by świat był nieco lepszy i przyjaźniejszy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu