Moje przemyślenia

Trzy nowe aplikacje metro i aktualizacja już istniejących w Windows 8

Grzegorz Marczak
Trzy nowe aplikacje metro i aktualizacja już istniejących w Windows 8
1

Autorem poniższego tekstu jest Konrad Kozłowski. W nadchodzącym wielkimi krokami Windowsie 8, największą nowością będzie naturalnie interfejs metro - jedni już go nienawidzą, inni zaś nie mogą się doczekać, gdy system oficjalnie zadebiutuje. W jednym z publikowanych na oficjalnym blogu "Buildin...


Autorem poniższego tekstu jest Konrad Kozłowski.

W nadchodzącym wielkimi krokami Windowsie 8, największą nowością będzie naturalnie interfejs metro - jedni już go nienawidzą, inni zaś nie mogą się doczekać, gdy system oficjalnie zadebiutuje. W jednym z publikowanych na oficjalnym blogu "Building Windows 8" zrzutów ekranu serwis LiveSide.net dopatrzył się trzech nowych kafelków reprezentujących całkiem nowe aplikacje w stylu metro: News, Sports oraz Travel. Wszystkie aplikacje mają być "napędzane" przez możliwości wyszukiwarki Bing. Zauważono też kilka interesujących zmian w aplikacjach, które towarzyszą Windowsowi 8 od pierwszych wersji.

Co prawda trzy nowe aplikacje nie są w żadnym stopniu innowacyjne i będą one przypominały chociażby aplikację Weather/Pogoda, która dostępna jest już w wersji Consumer Preview Windowsa 8 dostępnej dla wszystkich. Co ważne, Microsoft nie poprzestaje na istniejących już aplikacjach i stara się, by po instalacj "ósemki" na komputerze czy rozpakowaniu tabletu z tym systemem, użytkownik miał już do dyspozycji szereg aplikacji, które zaspokoją podstawowe jego potrzeby.

Jak widzimy na screenach, które zostały pokazane przez chiński serwis Win8China aplikacja "News" będzie posiadała co najmniej cztery sekcje, czyli "Bing Daily", "My News", "Trends" oraz "Sources". Niestety nie zapowiada się na to, by aplikacja stała się typowym czytnikiem RSS, który pozwoli na dobór dowolnych źródeł wiadomości. Skazani będziemy jedynie na te sprawdzone i popularne źródła.

Zapewne pozostałe dwie aplikacje: Sports i Travel będą działały na podobnej zasadzie oraz nie odstąpią od utartego schematu wizualnego dostępnych już programów. Zastanawiający jest fakt, iż Microsoft decyduje się na tworzenie kilku samodzielnych aplikacji, zamiast utworzenia jednej, w tym przypadku choćby pod nazwą "Bing". Najwyraźniej najnowszy system z Redmond ma być jeszcze łatwiejszy w obsłudze, a każda z aplikacji zaserwowanych bezpośrednio z nim ma spełniać jedną, konkretną funkcję. Tak, by wszystko było podane jak na tacy.

LiveSide.net na współ z The Verge donosi również o ciekawych aktualizacjach, których doczekały się pozostałe aplikacje. I tak aplikacja Photos otrzymała nowy główny ekran, który wygląda teraz fenomenalnie. W tle występuje teraz jedno zdjęcie w roli głównej, natomiast w dolnej części ekranu znajdują się skróty do konkretnych usług, gdzie możemy gromadzić swoje zdjęcia. Ponadto aplikacja będzie pozwalała na łatwy import zdjęć i filmów wideo z podłączonych do komputera urządzeń, na przykład aparatu czy kamery.

Aplikacja pocztowa Mail zyskała nowy akcent kolorystyczny, ale co najważniejsze obsługuje ona teraz powiadomienia, które znamy z aplikacji Messages. Miły dźwiękowy alert i miła dla oka animacja pojawiania się i znika dymku o nowej wiadomości z pewnością przypadnie dużej rzeszy użytkowników. Możliwe jest już dodawanie załączników do wiadomości e mail, bez uprzedniej edycji jej treści. Ważną funkcją jest umożliwienie pracy przy trzech kolumnach, co powinno zwiększyć efektywność. Kolejną aplikacją, która skorzysta z dobrodziejstw powiadomień w Windows 8, jest kalendarz. Dzięki temu, nie będziemy zmuszeni do zaglądania do aplikacji, w celu sprawdzenia nadchodzących wydarzeń.

Kafelek aplikacji People stał się dosłownie "żywy", ponieważ będzie on prezentował zdjęcia znajomych, ułożone w ładną siatkę. Pojawiła się też bardzo przydatna funkcja łączenia zdublowanych kontaktów, które mogą pojawić się po podłączeniu wielu kont z portali społecznościowych. Dostępna jest także opcja dzielenia się konkretnymi informacji na temat kontaktu we wspieranych usługach społecznościowych. To co do tej pory było bolączką aplikacji Messages zostało w miarę szybko naprawione - możliwe jest już wysyłanie wiadomości do osób, które nie są dostępne w żadnej usłudze, chociażby na chacie Facebooka. Było to bardzo męczące niedociągnięcie i w przypadku, gdy nasz rozmówca przestał być dostępny, nie było możliwości przesłania wiadomości, by po prostu przeczytał później.

To wszystko oznacza, że Microsoft bardzo wierzy w potencjał nowego interfejsu i sam stara się jak najlepiej zaprezentować jego możliwości. Ma to być pewien sposób zmotywowania deweloperów z innych firm do jeszcze większego zaangażowania w przygotowanie aplikacji dla nowych "okienek". Dotychczasowe zmiany napawają optymizmem i udowadniają, że firma z Redmond rozwija się jest w stanie słuchać swoich użytkowników, by tworzyć lepsze produkty, efektem czego, ma być system jak najlepiej dopasowany do użytkownika i spełniający jego wymagania.

Już na początku czerwca ma zostać udostępniona wersja Release Preview Windowsa 8, posiadająca wszystkie usprawnienia i zmiany opisywane do tej pory na Antyweb. Będzie to ostatni etap, przed osiągnięciem przez system statusu RTM (Ready to manufacture). Nieoficjalnie mówi się, że Windows 8 pojawi się na sklepowy półkach w październiku tego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 8