Świat

Trzeci założyciel Google? wychodzi z ukrycia

Aleksandra Biolik
Trzeci założyciel Google? wychodzi z ukrycia
18

Wczoraj na blogu Techcrunch ukazał się artykuł nt rzekomego trzeciego założyciela Google. Osoba podająca się za współtwórcę Google nazywa się Hubert Chang. W swoim wideo zamieszczonym na Vimeo (film poniżej) przedstawia on swoją wersję wydarzeń. Twierdzi, że w lutym 1997 stworzył wraz z Sergeyem Bri...

Wczoraj na blogu Techcrunch ukazał się artykuł nt rzekomego trzeciego założyciela Google. Osoba podająca się za współtwórcę Google nazywa się Hubert Chang. W swoim wideo zamieszczonym na Vimeo (film poniżej) przedstawia on swoją wersję wydarzeń. Twierdzi, że w lutym 1997 stworzył wraz z Sergeyem Brinem oraz Larrym Pagem model biznesowy Google, kulturę korporacyjną, nazwę firmy oraz współtworzył algorytm PageRank.
W sierpniu tego samego roku Larry oraz Sergey chcieli zgłosić projekt Google na jakiejś konferencji i zapytali Huberta Changa, czy chce go zgłosić razem z nimi (czy mają na dokumentach umieścić jego nazwisko). Hubert Chang zdecydował wtedy, że nie chce razem z Larrym i Sergeyem zgłaszać tego projektu. Tłumaczy, że kończył wtedy pracę doktorską i gdyby umieścił swoje nazwisko oznaczałoby to zobowiązanie do skończenia projektu Google, a to uniemożliwiłoby mu obronę tytułu doktora (chciał w ten sposób spełnić marzenie swojego ojca)

Hubert Chang miał się skontaktować z Larrym i Sergeyem po kilku latach. Kiedy jednak to zrobił (pod koniec 2002, gdy już uzyskał doktorat) kontakt szybko się urwał i jak twierdzi Chang otrzymywał odpowiedzi jedynie od osób trzecich, aż nawet to się skończyło.

Trudno powiedzieć, czy to co opowiada Hubert Chang rzeczywiście miało miejsce. On sam nie jest tego w stanie poprzeć żadnymi dowodami (sam mówi, że nie zachował maili z 1997 roku). Czy Google mógł być stworzony przy jego udziale? Mógł. Tylko co z tego skoro nie zadbał o to, żeby jego nazwisko znalazło się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Jestem ciekawa reakcji Larry'ego Page i Sergeya Brina na ten materiał. O ile w ogóle zareagują. Może Sergey Brin napisze coś na swoim blogu "too".Google truth, the truth of Google's birth from googletruth on Vimeo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google