Bezpieczeństwo w sieci

Trustly, nowy dostawca doładowań PayPal: jesteśmy bezpieczni i uznani przez UE

Tomasz Popielarczyk
Trustly, nowy dostawca doładowań PayPal: jesteśmy bezpieczni i uznani przez UE
43

Firma Trustly, nowy dostawca doładowań błyskawicznych w PayPal, przesłała nam oświadczenie w sprawie swojej działalności.

O sprawie zmiany dostawcy doładowań PayPala piszemy od kilku dni. Najpierw dość emocjonalnie odniosłem się do samego wprowadzenia płatności z użyciem TPP. Potem dokonałem bardziej rozbudowanej analizy, dopytując o opinię działające w Polsce banki. Ciągle czekamy na oficjalne stanowisko PayPala w całej sprawie. Odniosła się do niej natomiast już firma Trustly, a więc nowy dostawca błyskawicznych doładowań. Oto treść przesłanego do redakcji oświadczenia:

Grupa Trustly AB (Trustly) chciałaby odnieść się do ostatnich informacji medialnych na temat jej usług. W szczególności chcielibyśmy podkreślić, że:

  1. Trustly to licencjonowana, Szwedzka instytucja płatnicza działająca pod nadzorem Komisji Finansowej. Ma prawo i mandat do oferowania usług płatniczych na terenie Unii Europejskiej.
  2. Firma Trustly przetwarza ponad 1,5 miliona transakcji miesięcznie i nie maiła ani jednego przypadku wycieku danych logowania lub danych osobowych.
  3. Jednym z produktów oferowanych przez Trustly jest usługa płatnicza dzięki której konsument może dokonywać płatności oraz przelewów bezpośrednio ze swojego konta bankowego. Aby to umożliwić, Trustly oferuje oprogramowanie pełniące funkcję mostu pomiędzy konsumentem (osobą płacącą) oraz bankiem internetowym. W Europie istnieje szereg dostawców oferujących tego typu usługi, a dynamiczny wzrost tego rynku wynika z szybkości i wygody oferowanych usług przy zachowaniu bezpieczeństwa na poziomie banku.
  4. Gdy konsument inicjuje płatność za pomocą Trustly, oprogramowanie dokonuje autoryzacji indywidualnej transakcji, która jest następnie realizowana zgodnie z zasadami użytkowania usług Trustly. Konsument osobiście nadzoruje wszystkie niezbędne kroki potrzebne do dokonania płatności takie jak logowanie do banku internetowego, wybór konta, z którego pobrane będą środki jak również końcowa akceptacja oraz autoryzacja. Tym samym konsument otrzymuje pełną kontrolę nad swoimi płatnościami.
  5. Wszelka komunikacja danych, która ma miejsce w trakcie usługi jest zaszyfrowana za pomocą 2048-bitowego standardu RSA, używanego również przez banki. Trustly nie przechowuje danych logowania i jest podmiotem kontroli standardów bezpieczeństwa dokonywanych przez niezależne firmy z branży bezpieczeństwa danych.
  6. Trustly zostało również skontrolowane przez Radę Kontroli Danych, która orzekła, iż obsługa danych osobowych oraz logowania oferowana przez Trustly nie wykracza poza normy niezbędne dla funkcjonowania usługi oraz, iż Trustly korzysta z odpowiednich środków w celu zabezpieczenia tych danych, do których ma dostęp (Źródło: strona 5 http://www.datainspektionen.se/Documents/beslut/2014-06- 09-trustly.pdf).
  7. Trustly zostało wymienione przez Komisję Europejską jako dostawca opłacalnych i innowacyjnych usług płatniczych (Źródło: sekcja 5a, Economic Benefits, http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO- 15-5793_en.htm?locale=en ).
  8. Trustly jest licencjonowaną instytucją płatniczą pod kontrolą Komisji Finansowej i i tym samym podlega standardom kapitałowym. Trustly, zgodnie z prawem płatniczym, ma obowiązek kompensacji wobec użytkowników w sytuacji, gdy dany użytkownik, z winy Trustly, poniósłby negatywne konsekwencje użytkowania usług Trustly.

Potwierdza się zatem to, o czym pisałem na temat dyrektywy PSD2. Trustly działa w oparciu o te regulacje, co oczywiście wcale nie musi zamykać sprawy. Polska Komsja Nadzoru Finansowego w dalszym ciągu krytycznie odnosi się do tego modelu płatności w internecie. Doładowywania konta w PayPal za pośrednictwem Trustly zostało też zablokowane przez wybrane z polskich banków. Dyrektywa unijna PSD2 ma zostać również obowiązywać w Polsce - do 2017 roku nasz kraj ma przystosować regulacje prawne do działalności tego typu podmiotów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu