Felietony

Trójwymiarowe mapy od Google! Na Androidzie od teraz także offline

Konrad Kozłowski
Trójwymiarowe mapy od Google! Na Androidzie od teraz także offline
15

Tak jak się spodziewaliśmy - Google zaprezentowało dzisiaj nową odsłonę swoich map. Największymi nowościami są oczywiście mapy trójwymiarowe, ale nie mniej ważną informacją jest fakt, iż Mapy Google na urządzeniach mobilnych będą niedługo dostępne w trybie offline. Podczas samej konferencji padło ki...

Tak jak się spodziewaliśmy - Google zaprezentowało dzisiaj nową odsłonę swoich map. Największymi nowościami są oczywiście mapy trójwymiarowe, ale nie mniej ważną informacją jest fakt, iż Mapy Google na urządzeniach mobilnych będą niedługo dostępne w trybie offline. Podczas samej konferencji padło kilka liczb robiących ogromne wrażenie, a także pokazano całkiem nowe podejście do usługi Street View.

Na dzień dzisiejszy samochody Google przejechały pięć milionów mil (ponad osiem milionów kilometrów) kolekcjonując niemalże 20 petabajtów zdjęć! Dla zobrazowania dodam, że jeden petabajt to 1 048 576 gigabajtów. Tylko cztery lata temu Mapy Google obecne były w 22 krajach świata. Dzisiaj ta liczba wynosi 187. Oczywiście prace nad poszerzeniem zasięgu map nadal trwają i parafrazując znane przysłowie, Google kieruje się maksymą "świat albo nic".

Mapy Google są świetnym narzędziem, do tej pory jednak zarzucano im pracę jedynie podczas połączenia z siecią i potrzeby pobierania danych w czasie rzeczywistym. Już niedługo, niestety nie została podana żadna konkretna data, ulegnie to zmianie. Mapy Google będą dostępne offline na systemie Android. Podczas sekcji "pytań i odpowiedzi" poruszono również kwestię obecności map offline na iOS'ie. Padła nieco wymijająca odpowiedź, brzmiąca "pragniemy, by wszystkie nowe funkcje dostępne były na wszystkich platformach. Pracujemy nad tym bardzo ciężko i jedynym pytaniem jest "kiedy" to się stanie.". Czy to kolejny dowód na to, że Apple wraz z systemem iOS wprowadzi własne mapy? Nacisk nałożono także na funkcję raportowania problemów czy nieścisłości - Google poprosiło użytkowników o zgłaszanie wszystkich tego typu sytuacji, ponieważ to właśnie przez nas Mapy Google stają się lepsze i to my możemy pomóc w ulepszaniu tej usługi.

Zastanawialiście się jak można rozszerzyć możliwości usługi StreetView? Wystarczy umieścić urządzenie odpowiadające za robienie zdjęć na różnej maści urządzeniach i pojazdach, a także... na plecach człowieka! Jak twierdzi samo Google, jest wiele miejsc, gdzie po prostu dojechać się nie da. Dlatego właśnie kamery umieszczono na rowerze trójkołowym czy skuterze śnieżnym. Zdjęcia robiono w Alpach i muzeach. Wyobraźmy sobie jak wiele miejsc z całego świata będzie można niedługo zobaczyć na ekranie komputera czy tabletu.


http://youtu.be/9ae5MzPKAQ4

Oczywiście tym na co wszyscy czekali to "nowy wymiar map". Google nie zawiodło i zapowiedziało wprowadzenie trójwymiarowych map. Na demonstracji posługiwano się iPadem(!) i zaprezentowano model trójwymiarowy City Hall. Jak widać na zdjęciu głębię da się zauważyć nie tylko patrząc na budynek, lecza także na stojące nieopodal drzewa. W nadchodzących tygodnia nowa funkcja ma pojawić się na platformach Android i iOS.

Oto dwa oficjalne filmiki od Google promujące nowości:


http://youtu.be/N6Douyfa7l8


http://youtu.be/U8CMtRS6IUw

Źródło, grafiki Endgadet.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlestreet viewmapy google