Internet

Takie strony internetowe będziemy oglądać w 2018

Kamil Świtalski
48

2018 dopiero startuje, ale tak na dobrą sprawę już teraz wiemy dużo na temat trendów które będą obowiązywały w tym roku. Ciekawi jak będą zmieniać się strony WWW i jakich elementów oraz usprawnień możecie się tam spodziewać? 

Zawsze z ciekawością spoglądam na takie prognozy, zdarza mi się też do nich powracać by zweryfikować ile z nich faktycznie się ziściło. No i muszę przyznać, że sporo z założeń okazuje się znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. A jakie trendy w kwestii stron internetowych przewidują specjaliści na 2018 rok? Trochę tego jest, przyjrzyjmy się jednak tym najważniejszym zmianom!

Nie strona, a aplikacja w formie strony WWW

Rozwój technologii wiąże się z dużo większymi możliwościami ze strony twórców. Obecnie strony internetowe dzięki współczesnym rozwiązaniom mogą pozwolić użytkownikom na dużo więcej. Ba, dla mniej wymagających użytkowników komputerów są w stanie właściwie zastąpić inne aplikacje. Progressive Web Apps mają ten plus, że nie trzeba ich instalować, a do ich uruchomienia wystarczy tylko wpisać odpowiedni adres. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że ładują się w ekspresowym tempie i po wcześniejszym "załadowaniu" działają nawet wtedy, kiedy nie mamy dostępu do internetu.

Mniej znaczy więcej, jedna strona czyni cuda

Zamiast dziesiątek linków, które doprowadzić nas mogą do setek rozmaitych podstron — minimalizm. Jak czytamy w najnowszym raporcie CodersLab:

Po wejściu na stronę internetową od razu ładuje się nam cała strona. Cechują ją prostota i czytelność. Nie ma skomplikowanej nawigacji ani menu. Niski koszt utrzymania i hostingu to kolejna zaleta jednostronnej strony. Koszty są jeszcze mniejsze, a bezpieczeństwo większe, jeżeli strona jest statyczna (zapisana w html, niewymagająca bazy MySQL).

Aby jednak urozmaicić ich wygląd, na topie pozostaną duże elementy i efektowna typografia, które dodatkowo zostaną okraszone solidnym pakietem animacji. Na szczęście w 2018 już bez Flasha ;-)

Więcej powiadomień i sztucznej inteligencji, z którą będziemy mogli się rozmówić

Powiadomienia — rzecz od której coraz więcej ludzi ucieka na smartfonach, teraz... docierać będzie coraz tłumniej także na stronach internetowych w komputerach. Coraz więcej stron oferuje informacje o najświeższych aktualizacjach, wystarczy tylko zgodzić się na ich otrzymywanie. 2018 ma przynieść coraz bardziej efektywne wykorzystanie tej opcji, dlatego nie zdziwcie się, że pytania o to czy chcecie takowe otrzymywać będą pojawiać się coraz częściej na odwiedzanych przez was witrynach.

A jako że sztuczna inteligencja nieustannie rośnie w siłę, to i jej w tym roku nie zabraknie. Przybywać będzie chatbotów, które za pomocą skryptów mają ambicję udawać rozmowę z konsultantem. Cóż, trzeba przyznać że z każdym rokiem idzie im to coraz lepiej.

Nie tylko technologia. Czego spodziewać się w webdesignie?

Każdy rok przynosi nowe trendy nie tylko w kwestiach technicznych, ale też wyglądzie stron WWW. Jak to zwykle bywa — ilu ludzi, tyle wizji na ten temat, jednak kilka motywów przewija się przez rozmaite podsumowania i wróżenie z fusów odnośnie tego, czego możemy spodziewać się wśród najpopularniejszych rozwiązań w oprawie stron internetowych w 2018 roku. W tym roku miałoby nie zabraknąć odważnych kolorów — strony mogą być jaskrawe i pełne kontrastów. Idealne siatki miałyby zostać rozgrzebane, trochę je powygina, a królować ma zacząć asymetria. Do tego kolejny rok królować będzie podejście "przede wszystkim mobile", a i wspomnianych już animacji miałoby trafiać coraz więcej. Oczywiście wciąż nie zabraknie też dużej i efektownej typografii, chociaż powoli projektanci mieliby znów serwować je z wypukłościami. Rzekomo pięć minut mojego ukochanego flat designu już minęło — szkoda. Ale wiem, że i tak niebawem do nas powróci, więc nie ma się czym smucić.

Źródło: informacja prasowa CodersLab, 99 Designs, Digital Marketing Instititute, Creativebloq

Infografika: CodersLab, pixnio

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot